Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,15 proc. i wyniósł 30.483,26 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,13 proc. i wyniósł 3.759,89 pkt.

Reklama

Nasdaq Composite spadł 0,15 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.053,08 pkt.

„Ogólnie rzecz biorąc, mamy bardzo ostrożne spojrzenie na rynki akcji i bylibyśmy skłonni sprzedawać aktywa podczas wszystkich rajdów. Nadal widzimy silną inflację i banki centralne są zdeterminowane, aby ją zdławić nawet, jeśli ceną za to jest spowolnienie gospodarcze” - powiedziała Marija Veitmane, starszy strateg w State Street Global Markets.

"Wydaje się, że rynki po prostu nie mogą otrząsnąć się z obaw przed intensywnym zacieśnianiem polityki pieniężnej w USA i nerwów związanych z możliwą recesją" - powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w OANDA.

Na rynkach pojawiają się niepokoje w związku z możliwym spowolnieniem koniunktury gospodarczej na świecie.

„Nie przewidujemy recesji ani w USA, ani na świecie w 2022 r. lub w 2023 r. w naszym bazowym scenariuszu, ale jasne jest, że ryzyko twardego lądowania rośnie. Nawet jeśli gospodarka pogrąży się w recesji, powinna ona być płytka, biorąc pod uwagę spore oszczędności konsumentów i banków” – napisał w raporcie UBS.

Goldman Sachs podał, że recesja staje się coraz bardziej prawdopodobna w USA.

„Coraz bardziej obawiamy się, że Fed będzie czuł się zmuszony do zdecydowanej reakcji na wysoką inflację zasadniczą i oczekiwania inflacyjne konsumentów, jeśli ceny energii będą dalej rosły, nawet jeśli aktywność gospodarcza gwałtownie spadnie” – podano w raporcie Goldman Sachs.

„Fed nie może zrobić nic, aby walczyć z inflacją bez powodowania spowolnienia w gospodarce. (…) Bank centralny po prostu chce zdusić inflację, zmniejszając siłę nabywczą społeczeństwa” – napisał miliarder Ray Dalio w poście na LinkedInie.

Exxon Mobil szedł w dół o 3 proc., a Chevron tracił 3,5 proc. wobec spadku ceny ropy WTI poniżej 104 USD za baryłkę. Na wartości straciły też inne spółki sektora paliwowego - Marathon Oil i ConocoPhillips zniżkowały po ponad 5 proc., a Occidental Petroleum spadł o 4 proc.

Wśród najmocniej zyskujących sektorów wyróżnili się deweloperzy oraz firmy ochrony zdrowia. Indeksy grupujące akcje tych spółek zyskały po około 1,5 proc. Crown Castle i American Tower zyskały po prawie 3 proc., Moderna podrożała 5 proc.

W górę po 3 proc. poszły notowania deweloperów Lennar i D.R. Horton.

Akcje Revlonu rosły o 32 proc. kontynuując wzrost, który rozpoczął się po tym, jak producent kosmetyków złożył wniosek o ochronę przed upadłością w zeszłym tygodniu. Revlon wzrósł w piątek o 91 proc., a we wtorek o kolejne 62 proc.

Airbnb spadł o 3 proc. po tym, jak JMP Securities obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „przeważaj”.

Rentowność 10-letnich UST spada o 12 pb do 3,16 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 8 pb do 3,26 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 8 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 152 pb. (PAP)