Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,19 proc. i wyniósł 32.151,71 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,53 proc. i wyniósł 4.067,36 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,11 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.112,31 pkt.

Dow zyskał przez vały tydzień 2,84 proc., S&P 500 wzrósł o 3,83 proc., a Nasdaq Composite zyskał 4,22 proc.

Reklama

"Rynek był niezwykle skoncentrowany na działaniach EBC i Fedu, które próbują opanować inflację. W końcu to się zmieni, a horyzont inwestycyjny znacznie się wydłuży. Na razie jednak rynek ma dobre powody, by tego nie robić. Inflacja podkopuje zaufanie konsumentów, a nadmierne zaostrzenie monetarne może wpędzić europejskie i amerykańskie gospodarki w recesję” - powiedział Sebastien Galy, starszy strateg makro w Nordea Asset Management.

"Myślę, że ludzie znacząco nie doceniają tego, co Fed będzie musiał zrobić, aby walczyć z inflacją. To niewiarygodnie ironiczne, że inwestorzy rozważają nawet zwrot Fed, gdy realna stopa funduszy federalnych pozostaje mniej więcej taka sama, jak w przeszłości. Dlatego nie można powiedzieć, że Fed zaczął już walkę inflacją, bowiem nie mamy dodatnich realnych stóp funduszy federalnych” - powiedział Richard Bernstein, dyrektor generalny w Richard Bernstein.

Stratedzy Bank of America Corp. sygnalizowali, że inwestorzy wycofują się z amerykańskich akcji, ponieważ prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego wzrasta w obliczu niezliczonych zagrożeń. Według cytowanych przez bank danych EPFR Global amerykańskie fundusze giełdowe odnotowały odpływ 10,9 mld USD w tygodniu poprzedzającym 7 września.

Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Wstępnie szacowano +0,8 proc.

Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 1,9 proc., po korekcie z +1,8 proc.

Wszystkie sektory tworzące indeks S&P 500 w piątek zyskały na wartości.

DocuSign wzrósł ponad 10 proc. po zaraportowaniu kwartalnej sprzedaży, która przekroczyła szacunki analityków.

Digital Media Solutions rósł ponad 60 proc. po otrzymaniu niewiążącej propozycję przejęcia od Prism Data.

Rada Prezesów EBC podniosła w czwartek stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 pb. do odpowiednio do 1,25 proc., 1,5 proc. i 0,75 proc. EBC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp proc. będą konieczne na najbliższych posiedzeniach. Inwestorzy na rynku pieniężnym oceniają szanse na kolejny 75-punktowy ruch EBC w październiku na 40 proc.

"Wiarygodność to waluta, a EBC wreszcie jej trochę zyskał. Rynki reagują pozytywnie na nowy ton EBC i oczekują, że europejscy bankierzy centralni będą nadal działać, jeśli chodzi o walkę z inflacją. Inwestorzy wiedzą, że ta jednorazowa podwyżka nie będzie panaceum, ale wzmacnia ona zaufanie” - powiedziała Danni Hewson, analityczka finansowa w AJ Bell.

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Chicago Charles Evans powiedział, że decydenci mogą dostarczyć kolejną podwyżkę stóp procentowych o 75 pb, gdy zbiorą się na posiedzeniu 20-21 września.

„Myślę, że mamy dobry plan. Możemy podnieść o 75 pb we wrześniu. Nie jestem zdecydowany, ale wiem, że musimy podnieść stopy procentowe do poziomu znacznie wyższego niż obecnie” – powiedział w czwartek Evans, który w tym roku nie ma głosu w FOMC.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 86,11 USD za baryłkę, po wzroście o 3,13 proc., a listopadowe futures na Brent zwyżkują o 3 proc. do 91,85 USD/b.