S&P potwierdził długoterminowe i krótkoterminowe ratingi Banku Pekao na poziomie BBB+/A-2, podała agencja. Nadała też długoterminowy rating emisyjny BBB+ dla planowanej przez Pekao emisji niezabezpieczonych uprzywilejowanych obligacji.

"Uważamy, że Pekao jest mocne i solidne kapitałowo rentowności zapewniają wygodne bufory, aby zaabsorbować koszty potencjalnie niekorzystnych scenariuszy. Jego przynależność do największego pojedynczego inwestora, państwowego zakładu ubezpieczeń PZU, przynosi jej korzyści franczyzy w krajowym biznesie bankowości korporacyjnej, a także wspiera plasowanie instrumentów MREL wśród inwestorów krajowych" - czytamy w analizie agencji.

S&P ocenia również, że ograniczona ekspozycja na dotychczasowe kredyty denominowane w CHF, stawia bank "w komfortowej sytuacji" w związku z tym ryzykiem prawnym.

Reklama

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.

(ISBnews)