Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,55 USD, niżej o 0,69 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 72,53 USD za baryłkę, niżej o 0,77 proc.

Reklama

Inwestorzy oceniają perspektywy umacniania się kursu amerykańskiego dolara, w którym wyceniana jest m.in. ropa naftowa, wobec rosnącego popytu na paliwa na świecie.

Na rynkach surowcowych widać spadki cen w reakcji na sygnały amerykańskiej Rezerwy Federalnej o możliwych podwyżkach stóp procentowych i zakończeniu z czasem ultraluźnej polityki wprowadzonej w celu ratowania amerykańskiej gospodarki. To poważnie schłodziło nastroje globalnych inwestorów i pomogło w umocnieniu się dolara.

"Optymistyczny obraz dla rynków ropy jednak pozostaje" - zapewnia Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda.

"Długoterminowi gracze powinni wykorzystać obecne spadki cen ropy i wszelkie inne krótkoterminowe zniżki jej notowań, aby +naładować+ ropy, bo perspektywy średnioterminowe dla surowca są pomyślne" - uważa Halley.

Tymczasem inwestorzy śledzą też sytuację w Iranie. W piątek rano rozpoczęły się tam wybory prezydenckie.

Z urzędu ustępuje Hasan Rowhani, który funkcję głowy państwa sprawował dwie czteroletnie kadencje. Faworytem wyborów jest ultrakonserwatysta, szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości Ebrahim Raisi.

Hasan Rowhani pomógł wypracować porozumienie nuklearne Iranu w 2015 r.

Piątkowe wybory odbywają się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą w Wiedniu rozmowy mające na celu uratowanie irańskiego porozumienia nuklearnego, a także na tle powszechnego niezadowolenia z poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego w kraju.

Odnowienie tej umowy umożliwiłoby zniesienie sankcji gospodarczych na Iran i napływ na rynki irańskiej ropy.

W tym tygodniu WTI na NYMEX straciła do tej pory 0,7 proc., a Brent na ICE zniżkowała o 0,4 proc.