Najdroższe rzeczy na świecie. Zobacz, na co ludzkość wydaje pieniądze
Księga Rekordów Guinnessa stanowi niezwykle ciekawe źródło informacji o tym, na co ludzie przeznaczają pieniądze. Subiektywny przegląd najdroższych wydatków zaczniemy przy stole, a skończymy na orbicie.
.
1 Znacznie drożej niż kanapka może kosztować pocałunek. Rekordową cenę według Księgi Guinnessa osiągnął zlicytowany na aukcji pocałunek z Sharon Stone. Zwycięski Amerykanin zapłacił za niego 50 tys. dolarów. Pieniądze poszły na cel charytatywny.
Bloomberg / DES JENSON
2
Bloomberg
3 Wiadomo, że perfumy świetnie nadają się na kosztowny prezent. Dla tych z naprawdę grubym portfelem gratką była limitowana edycja zapachu Clive Christian No.1 Imperial Majesty. Na rynek wypuszczono tylko 10 butelek, sprzedawanych za równowartość 205 tys. dolarów.
ShutterStock
4 Najdroższa butelka wina (Cheval-Blanc rocznik 1947) została sprzedana na aukcji w 2010 r. za 304 375 dolarów.
ShutterStock
5 Czas to pieniądz. Nic dziwnego, że za urządzenie liczące czas trzeba nieraz sporo zapłacić. Najdroższe dostępne na rynku zegarki produkuje szwajcarski Chopard. Super Ice Cube kosztuje ponad 1 mln 130 tys. dolarów. Konstrukcja zawiera kilkaset diamentów.
Bloomberg / Gianluca Colla
6 Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale jest to przyjaźń, którą można kupić za pieniądze. Najdroższego psa (tybetańskiego mastiffa) kupił chiński multimilioner za ponad 1,5 mln dolarów.
Inne
7 Ludzie wysoko cenią również rzeczy niematerialne. 2,75 mln dolarów zapłacił pewien Katarczyk za prawo do siedmiu cyfr, a dokładniej za numer telefoniczny 666-6666.
ShutterStock
8 Jeśli chodzi o papiery wartościowe, to ten niewielki skrawek papieru z pewnością należy do najcenniejszych. Jednocentowy znaczek z Benjaminem Franklinem był obiektem najcenniejszej wymiany filatelistów w historii. Jest wyceniany na 3 mln dolarów.
Inne
9 Wśród instrumentów muzycznych najwięcej płaci się za skrzypce. Egzemplarz stradivariusa z 1707 r. został sprzedany sześć lat temu za 3,5 mln dolarów. Prawdopodobnie znacznie drożej kosztowały inne osiemnastowieczne skrzypce wyprodukowane przez Giuseppe Guarneriego, które w ramach prywatnej transakcji nabył Rosjanin Maksim Wiktorow.
ShutterStock
10 Choć muzyka potrafi być niczym armaty ukryte w kwiatach, to jednak sprzęt wojskowy osiąga wyższą cenę od instrumentów muzycznych. Oficjalnie najdroższym czołgiem świata jest południowokoreański K2 Black Panther, którego egzemplarz kosztuje 8,5 mln dolarów.
Inne
11 Niemal półtora razy więcej od najdroższego czołgu kosztował najdroższy stanik świata - Heavenly Star Bra od Victoria’s Secret z 2001 r. Większą część jego wartości (10,6 mln dolarów) stanowił umieszczony na staniku diament. Dekorację uzupełniało 1200 różowych szafirów.
Bloomberg / Scott Eells
12 Najdroższy diament świata kosztował ponad 16,5 mln dolarów.
Bloomberg / JB REED
13 Niewiele więcej kosztował najdroższy samochód. 17 mln 275 tys. dolarów zapłacono za Ferrari 250 GT z 1963 r. Wyprodukowano tylko 36 egzemplarzy tej wersji.
Bloomberg / MARK ELIAS
14 W porównaniu z rządami państw osoby prywatne mają jednak ograniczoną siłę nabywczą. Ostatnie trzy pozycje na naszej liście stanowią bardzo drogie wydatki rządowe. Oto najdroższy samolot wojskowy świata, amerykański B-2 Spirit. 1,3 mld dolarów za sztukę.
Inne
15 Według Księgi Rekordów Guinnessa najdroższym kiedykolwiek zbudowanym komputerem był SAGE – czyli amerykański system obrony powietrznej. Oddano go do użytku w 1963 r., pracował przez ponad 20 lat. Oceny kosztów tego przedsięwzięcia wahają się w przedziale od 4 do 12 mld dolarów. Najczęściej przyjmuje się 8 mld dolarów. Na zdjęciu: pokój komputerowy SAGE, źródło: Wikimedia Commons
Inne
16 Na koniec przyjrzyjmy się najdroższemu obiektowi, kiedykolwiek skonstruowanemu przez człowieka. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) kosztowała według Guinnessa ponad 100 mld euro. Dla porównania Wielki Zderzasz Hadronów kosztował ledwie 3 mld euro. Na zdjęciu: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), źródło: Wikipedia Commons
Inne
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama