Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Shenzhen: w trzydzieści lat z osady rybackiej do centrum high tech

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Gdy w 1977 roku Deng Xiaoping odwiedzał Shenzhen, była to tylko niewielka wioska rybacka, która funkcjonowała dzięki bliskości Hong Kongu, z którym graniczyła przez rzekę. Dostrzegając przepaść dzielącą warunki życiowe ówczesnej brytyjskiej kolonii i chińskiej osady, zdecydował o utworzeniu w Shenzhen specjalnej strefy ekonomicznej, która powstała w maju 1980 roku jako pierwszy tego typu obszar w Chińskiej Republice Ludowej. Po prawej stronie widzimy na zdjęciu budynki leżące w dzielnicy Luohu, sąsiadujące przez rzekę z obszarami uprawnymi należącymi do Hong Kongu.
Gdy w 1977 roku Deng Xiaoping odwiedzał Shenzhen, była to tylko niewielka wioska rybacka, która funkcjonowała dzięki bliskości Hong Kongu, z którym graniczyła przez rzekę. Dostrzegając przepaść dzielącą warunki życiowe ówczesnej brytyjskiej kolonii i chińskiej osady, zdecydował o utworzeniu w Shenzhen specjalnej strefy ekonomicznej, która powstała w maju 1980 roku jako pierwszy tego typu obszar w Chińskiej Republice Ludowej. Po prawej stronie widzimy na zdjęciu budynki leżące w dzielnicy Luohu, sąsiadujące przez rzekę z obszarami uprawnymi należącymi do Hong Kongu. / Bloomberg / Brent Lewin
Gdy w 1977 roku Deng Xiaoping odwiedzał Shenzhen, była to tylko niewielka wioska rybacka. Dzięki ustanowieniu tu pierwszej specjalnej strefy ekonomicznej trzydzieści lat później miasto stało się chińskim centrum nowych technologii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej