Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy NATO jest w stanie nas obronić? Wszystko, co musisz wiedzieć o Sojuszu Północnoatlantyckim

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Sojusz Północnoatlantycki powstał 65 lat temu. W poniedziałek 4 kwietnia 1949 r. w Waszyngtonie został podpisany Traktat Północnoatlantycki, który wszedł w życie 24 sierpnia tego samego roku. Od początku do NATO należało 10 krajów europejskich: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Dania, Islandia, Norwegia, Portugalia, Włochy oraz USA i Kanada. Początkowo celem istnienia organizacji była obrona militarna przed atakiem Związku Radzieckiego. Obecnie celem Sojuszu jest zagwarantowanie środkami politycznymi i militarnymi wolności i bezpieczeństwa wszystkim państwom członkowskim. NATO ma zapewnić trwałe bezpieczeństwo w Europie, którego podstawą jest rozwój instytucji demokratycznych i pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Na zdj. AWACS, samolot U.S. Air Force, wylądował w kanadyjskiej bazy lotniczej w 4 Skrzydle Cold Lake, Alberta, Kanada, 3 listopada 1997.
Sojusz Północnoatlantycki powstał 65 lat temu. W poniedziałek 4 kwietnia 1949 r. w Waszyngtonie został podpisany Traktat Północnoatlantycki, który wszedł w życie 24 sierpnia tego samego roku. Od początku do NATO należało 10 krajów europejskich: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Dania, Islandia, Norwegia, Portugalia, Włochy oraz USA i Kanada. Początkowo celem istnienia organizacji była obrona militarna przed atakiem Związku Radzieckiego. Obecnie celem Sojuszu jest zagwarantowanie środkami politycznymi i militarnymi wolności i bezpieczeństwa wszystkim państwom członkowskim. NATO ma zapewnić trwałe bezpieczeństwo w Europie, którego podstawą jest rozwój instytucji demokratycznych i pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Na zdj. AWACS, samolot U.S. Air Force, wylądował w kanadyjskiej bazy lotniczej w 4 Skrzydle Cold Lake, Alberta, Kanada, 3 listopada 1997. / Bloomberg
Gdy ponad 65 lat temu 12 państw podpisywało traktat ustanawiający NATO, świat stał na krawędzi kolejnej wojny. Czołgi ZSRR stały w wielu krajach Europy i w każdej chwili mogły ruszyć dalej. 65 lat później historia zatoczyła koło.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Gość
  2015-03-23 18:04
  NATO nas nie obroni jak sami się nie obronimy.
  0
  zgłoś
 • Gość
  2015-03-23 07:36
  Czy my musimy zawsze liczyć, że ktoś nas obroni. Do bronienia nas tak się rwą ,jak my by iść i ginąć za innych. Dlatego zawsze się sprawdza powiedzenie" chcesz pokoju szykuj się do wojny". Jeżeli będziemy mieli silną i nowoczesną armię, to prawdopodobieństwa że nas napadną maleje proporcjonalnie do siły naszej armii.
  0
  zgłoś
 • wruk
  2014-08-31 13:06
  NATO ma zapewnić trwałe bezpieczeństwo w Europie, którego podstawą jest rozwój instytucji demokratycznych i pokojowe rozwiązywanie konfliktów.
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej