Należąca do trzeciego na liście najbogatszych Polaków Michała Sołowowa spółka Rovese S.A., jest największym polskim inwestorem w Rosji. Firma z Polski w 2011 r. kupiła upadłe zakłady ceramiczne pod Moskwą. W ciągu 3 lat nakładem 200 mld euro (ponad 833 mln zł lub 9,7 mld rubli) wyremontowano budynki, zainwestowano w nowoczesne linie technologiczne i dziś oficjalnie uruchomiono produkcję.

Nowy zakład zatrudnia 500 osób i został uznany za jednego z największych w Rosji producentów płytek ceramicznych i gresu. Będzie sprzedawał swoje produkty we wszystkich krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Według różnych źródeł w ubiegłym roku polskie firmy zainwestowały w Rosji ponad 700 milionów dolarów.

Polak na liście Forbesa

Michał Sołowow znalazł się w tym roku na 764. miejscu na liście miliarderów Forbesa. Jego majątek został wyceniony na 2,3 mld dol., w jego skład wchodzą takie firmy jak Synthos, Rovese czy Echo Investment. Kielczanin kontroluje również ponad 94 proc. akcji Barlinka. Sowołow jest jednym z polskich inwestorów na Ukrainie, w 2007 roku otworzył zakład Barlinka w Winnicy, który pozwolił zwiększyć moce produkcyjne firmy o 33 proc. Za tę inwestycję odebrał od ambasadora Ukrainy nagrodę Inwestora Roku 2007.

Grupa Rovese zajmuje się produkcją i dystrybucją wyposażenia łazienek (ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych, wanien i brodzików akrylowych, mebli łazienkowych etc). Rovese działa w Polsce, ale ważnym kierunkiem eksportu są dla niej nie tylko rynki unijne, ale też te z Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina). Do grupy należy 7 spółek o podobnych nazwach z kolejnymi numerami: trzy spółki Cersanit (II – IV), Cersanit w Rumunii i Rosji oraz Opoczno w Polsce i na Ukrainie. Na Giełdzie w Warszawie spółka notowana jest już od 16 lat. Grupa kontroluje także kilkadziesiąt spółek zależnych. Według raportu Polityki - Listy 500, grupa kapitałowa zatrudniała w 2012 r. 5844 osoby.