Największe wynalazki Rosji i ZSRR. Od medycyny przez wojnę po kosmos
Rosyjscy naukowcy wymyślili... to był wstęp wielu świetnych żartów. Tymczasem radzieccy, a wcześniej rosyjscy wynalazcy wysłali w kosmos pierwszego satelitę, jako pierwsi zastosowali narkozę i uruchomili tramwaj elektryczny.
Rosyjscy naukowcy wymyślili... to był wstęp wielu świetnych żartów. Tymczasem radzieccy, a wcześniej rosyjscy wynalazcy wysłali w kosmos pierwszego satelitę, jako pierwsi zastosowali narkozę i uruchomili tramwaj elektryczny.
1 Jednym z trzech naukowców, którzy sądzili się o prawo do tytułu wynalazcy radia, był rosyjski fizyk Aleksandr Popow, obok serbskiego geniusza Nikoli Tesli oraz Guglielmo Marconiego, któremu ostatecznie przyznano ten tytuł oraz nagrodę Nobla. Profesor fizyki Aleksander Popow, ogłosił wynalazek systemu bezprzewodowej komunikacji podczas wykładu na uniwersytecie w Sankt Petersburgu w 1885 r. Po raz pierwszy przedstawił wtedy publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. Głównym zadaniem przyrządu było jednak wykrywanie burz. Potrafił robić to z odległości 30 km
ShutterStock
2 Pierwsze plany helikoptera tworzył już Leonardo da Vinci, jednak pierwsze próby oderwania się od ziemi udały się dopiero na początku XX w. Dziś za twórcę śmigłowca uznaje się powszechnie rosyjskiego konstruktora – Igora Sikorskiego - którego talent rozwinął się jednak w Stanach Zjednoczonych. W latach 1939-1941 zaprojektował Vought-Sikorsky 300. Była to pierwsza działająca maszyna z jednym wirnikiem nośnym i śmigłem ogonowym, które rozwiązywało problem momentu reakcyjnego (moment oporowy), jaki oddziałuje na kadłub śmigłowca. Pochodzi ona z napędu wirnika nośnego. Ten układ okazał się tak udany, że do dziś stosowany jest w większości maszyn
Bloomberg / Chris Ratcliffe
3 Wynalezienie elektrycznego wagonu była zapowiedzią rewolucji transportowej, która pobudziła rozwój miast i centrów przemysłowych. Fiodor Pirotski przeprowadził w latach 1874 – 1876 serię eksperymentów przesyłania elektryczności na odległość. Elektryczny silnik oddalony o kilometr od źródła zasilania – zadziałał. Kilka lat później przeprowadził eksperyment na torze kolejowym niedaleko Siestrorecka. W wagonie przewiózł 40 osób. Pierwszą linię elektrycznego tramwaju otwarto w 1881 r. w Berlinie, na podstawie projektów Rosjanina.
Forsal.pl
4 Usypiające działanie eteru znane było od początków XIX w. Pierwszym lekarzem, który go zastosował do operacji, był wprawdzie amerykański dentysta William Morton (1819-1868), ale pierwszą skuteczną operację pod narkozą na polu bitwy przeprowadził w roku 1847 rosyjski chirurg Nikołaj Pirogow. Rosjanin wsławił się również zastosowaniem opatrunku gipsowego w leczeniu złamań kończyn. W Polsce jego nazwiskiem nazwano Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Łodzi. Pirogow operował podczas działań wojennych na Kaukazie, w warunkach „polowych”, tam właśnie użył eteru do uśpienia pacjentów na czas zabiegu. Następnie opublikował pracę na temat naukowej interpretacji działania narkozy, co utorowało drogę dla rozwoju anestezji.
ShutterStock
5 Zbudowany w 1940 roku przez Michaiła Kałasznikowa karabin automatyczny AK, wprowadzony do uzbrojenia w 1949. Klucz do sukcesu wynalazku tkwił w połączeniu najlepszych funkcji istniejących już karabinów automatycznych, m.in. brytyjskich, rosyjskich, włoskich oraz niemieckiego StG 44. Zaletą AK-47 była też prostota obsługi, złożyć go potrafi nawet osoba bez przeszkolenia wojskowego, jest też odporny na warunki pogodowe. Według niektórych szacunków na świecie jest 100 mln sztuk AK-47. Tę zaletę można nazwać również jego przekleństwem, ponieważ dziś jest często wykorzystywany przez partyzantów i terrorystów, również dzięki bardzo niskim kosztom produkcji. W 60 lat po jego wynalezieniu jest wciąż najbardziej rozpowszechnioną bronią na świecie.. Z popularnego karabinu Kałasznikowa ginie co roku ponad 200 tys. ludzi, jednak ten fakt nie męczył zmarłego w ubiegłym roku projektanta, Michaila Kałasznikowa. Uważał, że to wina polityków, nie samej broni, którą zaprojektował do obrony ojczyzny. Gdyby tę broń stworzył na Zachodzie, byłby milionerem. W ZSRR nie było jednak patentów, za stworzenie najpopularniejszej broni XX w. dostał więc… medal.
Bloomberg
6 Ta komputerowa gra logiczna została stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa. Tetris pojawiła się w sprzedaży w 1984 r. w Związku Radzieckim. Do dziś jest to jedna z najbardziej znanych gier komputerowych. W tym roku zostały ogłoszone plany nakręcenia filmu na podstawie gry..
Media
7 Vladimir Zworykin to kolejny Rosjanin, którego wynalazki zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych. W 1925 r. opatentował telewizor kolorowy, a kilka lat później zbudował pierwszą sprawną kamerę telewizyjną.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama