Reklama

Reklama

Reklama

Litr benzyny za grosze. 10 państw z najniższymi cenami paliw na świecie [RANKING]

5 grudnia 2014, 06:01
Rosja to drugi największy producent ropy na świecie. W ubiegłym roku wydobycie tego surowca wyniosło tu 525 mln ton. Koszt 1 litra benzyny na rosyjskim rynku to równowartość 0,86 dol. Choć z powodu zachodnich sankcji i spadku wartości rubla ceny paliw w Rosji wyraźnie wzrosły, Rosja wciąż plasuje się na 10. miejscu w rankingu państw z najtańszym paliwem na świecie. Od czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie, na ratowanie tonącej waluty Rosja wydała już ponad 70 mld dol. Mimo tych wysiłków, rubel od początku roku stracił 38 proc. swojej wartości. Sytuację pogarsza wyprzedaż ropy naftowej na rynkach. Wpływy ze sprzedaży ropy i gazu stanowią bowiem ponad połowę dochodów budżetu państwa. Rosjanie zarabiają dziennie średnio 39 dol. Na zakup 1 litra benzyny muszą wydać ok. 2,18 proc. tej kwoty. Zajmują pod tym względem 34. miejsce na 61. krajów analizowanych w rankingu Bloomberga.
Rosja to drugi największy producent ropy na świecie. W ubiegłym roku wydobycie tego surowca wyniosło tu 525 mln ton. Koszt 1 litra benzyny na rosyjskim rynku to równowartość 0,86 dol. Choć z powodu zachodnich sankcji i spadku wartości rubla ceny paliw w Rosji wyraźnie wzrosły, Rosja wciąż plasuje się na 10. miejscu w rankingu państw z najtańszym paliwem na świecie. Od czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie, na ratowanie tonącej waluty Rosja wydała już ponad 70 mld dol. Mimo tych wysiłków, rubel od początku roku stracił 38 proc. swojej wartości. Sytuację pogarsza wyprzedaż ropy naftowej na rynkach. Wpływy ze sprzedaży ropy i gazu stanowią bowiem ponad połowę dochodów budżetu państwa. Rosjanie zarabiają dziennie średnio 39 dol. Na zakup 1 litra benzyny muszą wydać ok. 2,18 proc. tej kwoty. Zajmują pod tym względem 34. miejsce na 61. krajów analizowanych w rankingu Bloomberga. / Bloomberg / Andrey Rudakov
Jest taki kraj, w którym litr benzyny kosztuje zaledwie 3 grosze. Choć dla polskich kierowców taka cena wydaje się szczytem marzeń, polityka utrzymywania niskich cen paliw może mieć fatalny wpływ na gospodarkę. Przekonało się o tym wiele państw z naszego rankingu. Na którym miejscu plasuje się Polska?
Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Powiązane

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak