Marsz Dragonów przez Polskę. Amerykańskie transportery zbliżają się do granicy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
23 marca 2015, 15:40
Amerykański konwój wojskowy na granicy w Budzisku. Pierwsza kolumna z konwojów pododdziałów amerykańskich wraca do baz w Bawarii po ćwiczeniach w Polsce i krajach bałtyckich. W wyniku rotacji przeprowadzanej pod kryptonimem "Dragoon Ride" żołnierze amerykańskiego 2. Pułku Kawalerii powracają do swojego miejsca stałej dyslokacji w Niemczech. (mr) PAP/Artur Reszko
Kolumny będą zatrzymywały się w polskich jednostkach. Tu będą odpoczywać żołnierze z US Army, a transportery będą tankowane i sprawdzane pod względem technicznym. <br><br>fot. (mr) PAP/Artur Reszko /PAP
Marsz Dragonów przez Polskę. Amerykańskie transportery opancerzone Stryker zbliżają się właśnie do granicy z naszym krajem. Wracają z ćwiczeń w krajach bałtyckich. Na terytorium Polski powinny znaleźć się w okolicach południa.

.

2122492-amerykanski-konwoj-wojskowy-na.jpg
Przejazd wozów nazwano "marszem Dragonów" - wyjaśnia pułkownik Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych. Amerykanie wpadli na pomysł, że zamiast wysyłać sprzęt na statkach, lepiej przejechać Strykerami przez Polskę i Czechy. Stamtąd natomiast kolumny udadzą się do Bawarii, do bazy Vilseck.
2122524-amerykanski-konwoj-wojskowy-na.jpg
Zaplanowano też krótkie postoje w miastach, między innymi w Białymstoku. Dragony będzie można podziwiać tam już jutro. Przewidziano rozmowy z żołnierzami i oglądanie z bliska transporterów.
2122540-amerykanski-konwoj-wojskowy-na.jpg
Trasa przejazdu obejmuje rajdy przez wschodnią, centralną i zachodnią część Polski. Znaczna część wozów przejedzie wzdłuż wschodniej granicy.
2122556-amerykanski-konwoj-wojskowy-na.jpg
Pułkownik Artur Goławski przyznaje, że jest to przy okazji manifestacja siły sojuszników ze Stanów Zjednoczonych. Zapewnia też, że marsz Dragonów nie sparaliżuje ruchu. Wozy podzielono na mniejsze konwoje, po kilkanaście pojazdów. Kolumny również nie będą jechały w tym samym czasie, żeby nie utrudniać jazdy innym kierowcom.
2122572-amerykanski-konwoj-wojskowy-na.jpg
Amerykańscy żołnierze i ich Strykery stanowią skład 2. Pułku Kawalerii US Army. Ostatni kwartał spędzili na manewrach na Litwie, Łotwie i w Estonii. W sumie przez Polskę do Czech przejedzie blisko 90 wozów opancerzonych w barwach amerykańskiej armii.
2122588-amerykanski-konwoj-wojskowy-na.jpg
Amerykański konwój wojskowy na granicy w Budzisku. Pierwsza kolumna z konwojów pododdziałów amerykańskich wraca do baz w Bawarii po ćwiczeniach w Polsce i krajach bałtyckich. W wyniku rotacji przeprowadzanej pod kryptonimem "Dragoon Ride" żołnierze amerykańskiego 2. Pułku Kawalerii powracają do swojego miejsca stałej dyslokacji w Niemczech.
2093823-na-terenie-jednostki-wojskowej.jpg
Polscy komandosi dostali amerykańskie wozy typu MRAP. Pojazdy, które wcześniej służyły w Afganistanie, nieodpłatnie przekazali nasi sojusznicy z USA. Pierwsze wozy dotarły do Polski w połowie grudnia ubiegłego roku, kolejna partia w styczniu. Zobacz
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj