Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

14 cech, po których poznasz prawdziwego lidera

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Ponad 35 proc. ankietowanych uważa, że dobremu liderowi powinno zależeć na podwładnych. Prawdziwi przywódcy znają swój zespół i utrzymują partnerskie relacje. Gdy napięcie w firmie zaczyna narastać, natychmiast wkraczają do akcji i rozwiewają wszelkie niedopowiedzenia. Znajdują też czas na socjalizację. Przed wspólnym spotkaniem wprowadzają odrobinę humoru, by poziom stresu mu towarzyszący był jak najniższy.
Ponad 35 proc. ankietowanych uważa, że dobremu liderowi powinno zależeć na podwładnych. Prawdziwi przywódcy znają swój zespół i utrzymują partnerskie relacje. Gdy napięcie w firmie zaczyna narastać, natychmiast wkraczają do akcji i rozwiewają wszelkie niedopowiedzenia. Znajdują też czas na socjalizację. Przed wspólnym spotkaniem wprowadzają odrobinę humoru, by poziom stresu mu towarzyszący był jak najniższy. / ShutterStock
Przywództwo. Co przesądza o tym, że niektórym się udaje, innym nie? Jak być wiarygodnym, wzbudzać zaufanie i zaangażowanie? Serwis GoWork.pl, przeprowadził anonimową ankietę wśród swoich użytkowników, by sprawdzić, co ich zdaniem wyróżnia skutecznych liderów. Sukces kryje się za poniższymi wskazówkami.
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
  • Józek Arbuzek
    2015-09-04 14:06
    "Trudno dotrzeć do nieokreślonego targetu" - trudno dotrzeć do nieokreślonego.. czego?
    0
    zgłoś
Reklama

Zobacz więcej