Reklama

Reklama

Reklama

Oto 5 grzechów głównych ekonomii. Jak je przezwyciężyć?

21 stycznia 2016, 06:10
W ubiegłym tygodniu główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Maurice Obstfeld zasugerował, że ekonomiści powinni przestać patrzeć na świat tylko i wyłącznie przez pryzmat zaawansowanych gospodarek. Liczby mówią same za siebie. W lkatach 80’ XX wieku 36 proc. globalnego PKB oraz 43 proc. światowego wzrostu PKB pochodziło z krajów rozwijających się. W ciągu ostatnich pięciu lat liczby te wzrosły do odpowiednio 56 i 79 proc. Obstfeld wskazuje nawet precyzyjnie tematy, jakie dziś powinny znajdować się w sylabusach ekonomicznych. Chodzi m.in. o bilans płatności i przepływów kapitałowych, ich zarządzanie, zagraniczne interwencje walutowe, luki w bilansach zewnętrznych, determinanty sald na rachunku bieżącym, wzorce w handlu i obroty handlowe. Ekonomia musi wyjść poza pryzmat świata rozwiniętego
W ubiegłym tygodniu główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Maurice Obstfeld zasugerował, że ekonomiści powinni przestać patrzeć na świat tylko i wyłącznie przez pryzmat zaawansowanych gospodarek. Liczby mówią same za siebie. W lkatach 80’ XX wieku 36 proc. globalnego PKB oraz 43 proc. światowego wzrostu PKB pochodziło z krajów rozwijających się. W ciągu ostatnich pięciu lat liczby te wzrosły do odpowiednio 56 i 79 proc. Obstfeld wskazuje nawet precyzyjnie tematy, jakie dziś powinny znajdować się w sylabusach ekonomicznych. Chodzi m.in. o bilans płatności i przepływów kapitałowych, ich zarządzanie, zagraniczne interwencje walutowe, luki w bilansach zewnętrznych, determinanty sald na rachunku bieżącym, wzorce w handlu i obroty handlowe. Ekonomia musi wyjść poza pryzmat świata rozwiniętego / ShutterStock
Gdy w USA w 2008 roku wybuchł kryzys finansowy, który pociągnął za sobą inne kraje, brytyjska królowa zapytała ekonomistów, jak to się stało, że nie mogli tego przewidzieć. Po 8 latach pytanie to wcale nie straciło na aktualności. Właściwie nie ma dziś innej dyscypliny, która wymagałaby tak dużych zmian ekonomia.
Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Powiązane

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak