Reklama

Reklama

Reklama

10 technik manipulacji w miejscu pracy. Jak się przed nimi bronić?

23 lipca 2016, 08:12
Problemem nie jest twój brak poczucia humoru, ale intencja, a jaką manipulator zażartował. A zrobił to po to, aby osłabić twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Podstęp tej techniki polega na tym, że złe intencje są ukryte pod płaszczykiem niewinnego żartu. Jeśli poczujesz się zaatakowany lub zaprotestujesz, manipulator będzie mógł oskarżyć cię o brak poczucia humoru. Tak jak drapieżnik bawiący się swoją ofiarą, manipulator może odczuwać sadystyczną przyjemność, agresywnie żartując ze swojej ofiary – bez ponoszenia odpowiedzialności, bo to przecież „tylko żart”. Jak się przed tym bronić? Odpowiadając złośliwym żartem na złośliwy żart, możesz jeszcze bardziej rozkręcić to zjawisko. Poza tym dzięki temu manipulator uzyskuje dodatkowe alibi i powód do dalszych żartów. Mimo wszystko zatem należy zaprotestować i dać jasno do zrozumienia, że nie będziesz tolerował takich sytuacji.
Problemem nie jest twój brak poczucia humoru, ale intencja, a jaką manipulator zażartował. A zrobił to po to, aby osłabić twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Podstęp tej techniki polega na tym, że złe intencje są ukryte pod płaszczykiem niewinnego żartu. Jeśli poczujesz się zaatakowany lub zaprotestujesz, manipulator będzie mógł oskarżyć cię o brak poczucia humoru. Tak jak drapieżnik bawiący się swoją ofiarą, manipulator może odczuwać sadystyczną przyjemność, agresywnie żartując ze swojej ofiary – bez ponoszenia odpowiedzialności, bo to przecież „tylko żart”. Jak się przed tym bronić? Odpowiadając złośliwym żartem na złośliwy żart, możesz jeszcze bardziej rozkręcić to zjawisko. Poza tym dzięki temu manipulator uzyskuje dodatkowe alibi i powód do dalszych żartów. Mimo wszystko zatem należy zaprotestować i dać jasno do zrozumienia, że nie będziesz tolerował takich sytuacji. / ShutterStock
Toksyczni ludzie, osobowości narcystyczne czy nawet psychopaci występują nie tylko w literaturze czy filmie. Nierzadko zdarza się, że są naszymi współpracownikami. Często łączy ich jedno – są świetnymi manipulatorami. Serwis thoughtcatalog.com podpowiada, jak ich rozpoznawać i jak się bronić przed manipulacją.
Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Powiązane

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak