Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co nas czeka po likwidacji II filaru? Inwestycyjne fundusze akcji

22 listopada 2016, 05:55
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
OFE w takiej formie, w jakie powołała je reforma emerytalna z 1999 r. ostatecznie znikną. Potwierdza to projekt rządowej informacji z tzw. przeglądu emerytalnego. Publiczny filar kapitałowy systemu zniknie w ciągu kilku lat. Jak to będzie wyglądało? Co do tego nie ma pełnej jasności, bo w dokumentach rządowych mamy pewien dysonans. W samym projekcie informacji napisano, by „rozważyć przekazanie środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS”. To oznacza całkowity koniec filara kapitałowego, przejecie jego aktywów przez państwowy FRD zarządzany przez ZUS, czyli ich pośrednią nacjonalizację (bo większość aktywów stanowią akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie).
OFE w takiej formie, w jakie powołała je reforma emerytalna z 1999 r. ostatecznie znikną. Potwierdza to projekt rządowej informacji z tzw. przeglądu emerytalnego. Publiczny filar kapitałowy systemu zniknie w ciągu kilku lat. Jak to będzie wyglądało? Co do tego nie ma pełnej jasności, bo w dokumentach rządowych mamy pewien dysonans. W samym projekcie informacji napisano, by „rozważyć przekazanie środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS”. To oznacza całkowity koniec filara kapitałowego, przejecie jego aktywów przez państwowy FRD zarządzany przez ZUS, czyli ich pośrednią nacjonalizację (bo większość aktywów stanowią akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie). / Flickr.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Amper
  2016-11-22 18:25:06
  Kiedy My coś z tym zrobimy? PO ukradła (tak ukradła) 153 000 000 000 PLN z OFE, ci chcą to samo zrobić. Ludzie, kiedy My się w końcu obudzimy? To po cholerę były odkładana te pieniądze.
  2
 • Wacio
  2016-11-22 11:20:04
  Zabierzemy wam pieniądze i będziemy za nie zachęcać was do dalszego oszczędzania. Bardzo logiczne.
  3
 • bb
  2016-11-23 12:49:18
  kolejna grabież. jakie społeczeństwo dałoby się tak łupić?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • asd123
  2016-11-28 15:05:35
  "powyżej 5224,80 zł brutto – ZUS wstrzyma wypłatę emerytury lub renty" powiedzmy ze kupilem 3 mieszkania ktore wynajmuje, za ktore boire 6000 brutto. Czyli nie dosc ze postanowilem sam zadbac o swoje przychodzy na emeryturze, to jeszcze mi wstrzymaja emeryture po 40 latach odprowadzania skladek!?!?
  0
Reklama

Zobacz więcej