Jak wyjaśnił podczas IV Kongresu Gospodarki Elektronicznej, chodzi m.in. o projekt ustawy dotyczący modernizacji sieci teleinformatycznych, który przygotował międzyresortowy zespół "Polska Cyfrowa" we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. "Ten projekt jest taką legislacyjną przepustką do tego, żeby w ciągu kolejnych lat, w których mamy dostęp do imponujących środków ze źródeł unijnych na realizację tych przedsięwzięć (m.in. inwestycji teleinformatycznych - PAP), sensownie, sprawnie, efektywnie je wykorzystać" - powiedział Drożdż.

Jednym z założeń projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych jest otwarty dostęp do gruntów i budynków dla potrzeb inwestycji telekomunikacyjnych, które pozwolą na dostarczanie szerokopasmowego internetu - zarówno do gruntów Skarbu Państwa (np. drogi, koleje, lasy mosty), samorządowych, jak i prywatnych. Projekt zakłada też otwarty dostęp do infrastruktury - nie tylko telekomunikacyjnej, ale także wodnokanalizacyjnej, energetycznej, gazowej.

Międzyresortowy zespół "Polska Cyfrowa" powołany został przez premiera Donalda Tuska w grudniu 2008 r. Zajmuje się rozwojem sieci szerokopasmowej w Polsce. Zdaniem Drożdża, do 2013 r. rząd, a przede wszystkim samorządy, będą mogły wydać kilkanaście miliardów złotych na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Środki te będą pochodzić z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013. Pieniądze z UE na ten cel będą dodatkowo uzupełniane środkami z budżetu, jednak przy realizacji konkretnych przedsięwzięć udział środków z funduszy strukturalnych będzie stanowił ok. 85 proc., a resztę pokryje budżet.



Reklama