Zdaniem prezydenta USA, globalne korporacje na świecie powinny płacić podatki w poszczególnych krajach, zależnie od zysków wypracowywanych w tych państwach. Propozycję minimalnej stawki takiego podatku w wysokości 21 proc. przedstawiła na forum OECD amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen. Czytaj więcej TUTAJ: Amerykańska rewolucja podatkowa może ograniczyć wpływy międzynarodowych korporacji

Wprowadzenie w życie nowych przepisów zależy jednak do zgody 135 krajów. Według przedstawicieli OECD do podatkowego porozumienia może dojść już latem.

Niemcy i Francja to kolejne kraje UE, które przychylają się do propozycji Joe Bidena. Wcześniej deklarację poparcia dla minimalnej stawki globalnego podatku CIT wyraziła Austria.

Jak wynika z danych Tax Foundation, średnia stawka podatku CIT w Europie wynosi w 2021 roku 21,7 proc. Najwyższe podatki płaci się w Portugalii (31,5 proc.), a najniższe – na Węgrzech i w Irlandii – odpowiednio 9 proc. i 12,5 proc. W Niemczech ustawowa stawka CIT wynosi 29,9 proc., we Francji zaś – 28,4 proc.

Reklama