Poprzednie przewidywania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z grudnia 2020 r. mówiły o 5,6 proc. wzrostu w 2021 r. i 4 proc. w 2022 r.
Ożywienie gospodarcze na świecie nie przebiega jednak równo we wszystkich krajach świata. Najszybciej z kryzysu wychodzą rozwinięte gospodarki z zaawansowanymi programami szczepień i pomagającymi zwiększyć popyt rządowymi pakietami stymulacyjnymi - pisze OECD w najnowszym raporcie na temat stanu światowej gospodarki.
W wielu państwach rozwijających się, w których dostęp do szczepionek jest ograniczony, a pomoc państwa dla gospodarek niewielka, proces wychodzenia z kryzysu będzie powolny - zastrzega organizacja.
PKB na mieszkańca w Chinach, USA, Rosji i Korei Płd. już wróciło do poziomu sprzed pandemii, podczas gdy w większości krajów Europy zajmie to jeszcze około roku; najpóźniej odbudują się gospodarka RPA i Argentyny - przewiduje OECD.
Według prognoz organizacji PKB strefy euro wzrośnie w 2021 r. o 4,3 proc., a w 2022 r. o 4,4 proc. W analogicznym latach PKB USA powiększy się o 6,9 i 3,6 proc., a Chin - o 8,5 i 5,8.