Ta katastrofa przyszła w lutym. To wtedy sąd ogłosił upadłość Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Załoga trafiła na bruk. Pracę straciło sto osiemdziesiąt osób. Ludzie jeszcze liczą na cud, który może zdarzyć się dzisiaj. 9 grudnia w wałbrzyskim sądzie odbędzie się przetarg na sprzedaż. Cena wywoławcza to ponad 45 mln złotych.

Związkowcy wskazują winnego

Kto jest winien upadłości Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina. Przewodniczący NSZZ Solidarność w jaworzyńskich zakładach Ireneusz Besser jeszcze w lutym przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową , że na początku 2022 roku zakłady zostały przejęte przez spółkę HM Investment, która jest właścicielem marki Gerlach.

W naszej ocenie przejęcie zakładów przez nowego właściciela doprowadziło do pogorszenia sytuacji firmy i w konsekwencji do jej upadłości – powiedział Besser.

Długi można było spłacić?

Zdaniem związkowca na początku 2022 roku „Karolina” „nie była tak zadłużona”. -To było kilka milionów wymagalnych długów do spłacenia między innymi urzędowi skarbowemu, ZUS-owi i opłat za rachunki za gaz. W momencie przejęcia zakładów przez nowego właściciela pracowało w nich prawie 480 osób – powiedział szef zakładowej Solidarności

Jak wskazał Besser, nowy właściciel pozbył się najpierw kadry wyższego i średniego szczebla i sukcesywnie zmniejszał zatrudnienie. - Nie chciano z nami rozmawiać jaki jest plan inwestycyjny, jak można naprawić tę sytuację – opisywał w rozmowie z PAP związkowiec dodając, że dziś mówi się o zadłużeniu zakładów sięgającym kilkudziesięciu milionów.

To niejedyne bankructwo w branży

Przed rokiem podobny dramat dotknął Zakład Porcelany "Krzysztof" w nieodległym Wałbrzychu. Obie fabryki to koniec wielowiekowej tradycji produkcji ceramiki na Dolnym Śląsku, sięgającej połowy dziewiętnastego wieku.

Historia zakładów wytwarzających porcelanę w Jaworzynie Śląskiej sięga roku 1860. Wówczas mistrz murarski August Rappsilber założył tu fabrykę Porzellanfabrik Königszelt – przypomina Polska Agencja Prasowa. Po drugiej wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana. W 1954 zakłady otrzymały nazwę „Karolina”.