Polski eksport do Francji rośnie
"Od 2020 r. Wielka Brytania spadła na niższe pozycje w kierunkach polskiego eksportu. W I kwartale 2024 r. Francja była nawet druga po Niemczech, wyprzedzając krótkotrwale Czechy, ale na początku 2025 r. ponownie wróciła na trzecie miejsce" - przekazali ekonomiści w ostatnim wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE. Zwrócili uwagę, że wartość polskiego eksportu do Francji rośnie stabilnie w tempie łącznego polskiego eksportu, dzięki czemu utrzymuje się 6-procentowy udział Francji w polskim eksporcie.
Ekonomiści przekazali, że handel z Francją od lat generuje nadwyżkę handlową Polski, która osiągnęła najwyższą wartość w 2022 r., gdy wyniosła 8,5 mld euro. "Jednak od tego momentu nadwyżka maleje, a w I kwartale 2025 r. wyniosła 1,25 mld euro" - wskazali.
Podobny deficyt - jak podali eksperci PIE - Francja notuje w handlu usługami, których wartość wymiany także rośnie. Dodali, że Polska importuje mniej francuskich produktów, ale jej udział w imporcie oraz w eksporcie Francji wynosił między 2 proc. a 2,5 proc. w ostatnich 5 latach. Polska była dziesiątym partnerem dla francuskiego eksportu.
Francja jest także trzecia pod względem zagranicznego popytu na polską wartość dodaną – za Niemcami i USA. Udział Francji w zagranicznym popycie na polską wartość dodaną wyniósł ok. 6,1 proc. w 2022 r., co przekłada się na ponad 2 proc. wszystkich miejsc w pracy - wskazał Instytut. "Polska pozostaje znacznie mniej istotnym partnerem pod tym względem dla Francji i jest trzynastym rynkiem generującym zapotrzebowanie na francuską wartość dodaną. Udział ten wyniósł 1,5 proc. w 2022 r." - dodali autorzy raportu.
Inwestycje zagraniczne Francji w Polsce
PIE zaznaczył, że Francja jest czwartym najważniejszym inwestorem zagranicznym w Polsce. "Dzieje się tak niezależnie od perspektywy uwzględniającej państwa-pośredników kapitału lub tylko państwa, z których wywodzi się dany inwestor. Francuscy inwestorzy skupiają się na sektorach: komunikacyjnym, nieruchomości, logistycznym i energetyki odnawialnej. Najwięcej nowych inwestycji (typu greenfield) napłynęło w 2021 r., gdy do Polski trafiło niemal 4 mld euro z Francji" - podsumowali.
Instytut przypomniał, że na początku maja Polska i Francja zacieśniły partnerstwo w obszarze bezpieczeństwa i energetyki podpisując porozumienie w Nancy. "Zacieśnienie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności jest szczególnie istotne w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę" - wskazali ekonomiści PIE w raporcie. Zwrócili natomiast uwagę, że oficjalne dane o handlu w sektorze obronnym nie obrazują intensywnej wymiany – eksport produktów z sektora obronnego Francji do Polski zwiększył się w 2024 r., ale stanowił zaledwie 0,1 proc. całego eksportu tego sektora. Z kolei eksport z Polski do Francji w tym obszarze sięgnął niemal 2 proc. eksportu w sektorze obronnym.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)