Jak wynika z danych CIA World Factbook najmłodsze społeczeństwa świata znajdują się w Afryce. W zestawieniu uwzględniającym medianę wieku całej populacji, 21 kolejnych państw z najniższą medianą znajduje się właśnie na kontynencie afrykańskim.

W tym kraju połowa społeczeństwa ma co najwyżej 15 lat

Na szczycie listy najmłodszych populacji znalazł się Niger, gdzie mediana wieku, według danych CIA World Factbokk wynosi zaledwie 15,2 lat. Mediana, to inaczej wartość środkowa, co oznacza, że liczba mieszkańców Nigru starszych i młodszych od tej wartości jest dokładnie taka sama.

Na drugim miejscu wśród najmłodszych populacji świata uplasowała się Uganda z medianą na poziomie 16,2 lat. Podium zamyka Angola z wartością środkową wieku wynosząca 16,3 lat.

Taką samą liczbę dorosłych i nieletnich odnotowano jeszcze w pięciu krajach. Mniej niż 18 lat ma połowo populacji w krajach jak : Mali (mediana 16,4 lat), Czad (16,7), Demokratyczna Republika Konga (16,9), Benin (17,2) i Mozambik (17,3).

Europa ma najstarszą populację na świecie

Na drugim krańcu zestawienia znalazły się państwa Europy, które od wielu lat mają poważny problem z demografią. W pierwszej dwudziestce społeczeństw z najwyższą medianą wieku na świecie, znalazło się 14. Państw ze Starego Kontynentu.

Piątkę najstarszych populacji w Europie tworzą: Monako, Andora, Włochy, Niemcy, Hiszpania i Gracja. Księstwo Monako, gdzie mediana wieku jest na poziomie blisko 57 lat (56,9 lat), jest rekordzistą w skali całego świata.

Najmłodszym europejskim społeczeństwem jest Kosowo z medianą wieku na poziomie 32 lat.

Według danych CIA World Factbook mediana wieku w Polsce jest na poziomie 42,9 lat, co w ogólnej klasyfikacji plasuje nas w czołówce najstarszych państw. W ogólnym zestawieniu najmłodszych populacji, wśród 229. państw i regionów, Polska jest na 192. miejscu, a tylko wśród państw europejskich na 22. pozycji.