Ponad połowa, bo 56 proc. badanych dyrektorów finansowych z Polski, zadeklarowała, że ich organizacje są już na etapie kształtowania nowej, pokryzysowej rzeczywistości. Według Deloitte optymistycznie wyglądają również plany dotyczące zatrudnienia w firmach - również w tych sektorach, które zostały szczególnie dotknięte przez kryzys. Jak podkreślono w raporcie z ankiety, wciąż jednak ponad jedna trzecia polskich dyrektorów finansowych uważa, że obecny poziom niepewności gospodarczej i finansowej jest bardzo wysoki.

Z ankiety wynika, iż 52 proc. dyrektorów finansowych z Polski deklaruje, że są bardziej optymistycznie nastawieni do perspektyw finansowych swojej firmy, niż jesienią ubiegłego roku. Dla porównania w skali globalnej odpowiedź taką zadeklarowało 53 proc. ankietowanych, czyli o 3 pp. więcej, niż pół roku temu, kiedy wynik ten był najwyższy w historii badania - czytamy w raporcie.

"Optymizm wśród dyrektorów finansowych jest spójny z najnowszymi prognozami ekonomicznymi KE" - oceniło Deloitte. "Komisja Europejska spodziewa się, że gospodarki 27 krajów urosną w tym roku średnio o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w przyszłym roku wzrost PKB ma przyspieszyć do 4,4 proc." - dodała firma.

Z przywołanych przez Deloitte danych wynika, że w 2020 r. spadek PKB wśród krajów UE wyniósł 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. "W przypadku Polski, analitycy KE prognozują wzrost PKB w tym roku o 4 proc., a w przyszłym o 5,4 proc. w ujęciu rocznym" - zaznaczono w raporcie.

Reklama

Z badania firmy doradczej wynika, że dwóch na trzech dyrektorów finansowych ocenia obecnie, że już przygotowują się i kształtują przyszłość swoich organizacji po pandemii. Tylko 14 proc. zadeklarowało, że nadal znajduje się w trybie przetrwania. W przypadku Polski to odpowiednio 56 proc. i 23 proc. ankietowanych.

Deloitte podkreśliło, że analiza wyników uwidacznia spore różnice w poziomie optymizmu w zależności od branż.

"Podczas gdy aż 81 proc. dyrektorów finansowych w sektorze farmaceutycznej i opieki medycznej uważa, że ich organizacja już przygotowuje się do funkcjonowania po pandemii, w sektorze turystycznym odpowiedziało tak zaledwie 38 proc., (...) a ponad połowa twierdzi, że wciąż walczy o przetrwanie swojej firmy" - zauważono w raporcie z ankiety.

Cytowana w nim liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte Julia Patorska zwróciła uwagę, że "szczególnie interesująco te odpowiedzi kształtują się wśród dyrektorów finansowych z firm działających w handlu detalicznym. Pandemia zmusiła sprzedawców do inwestowania i rozszerzania swoich możliwości w zakresie omnichannel, w kierunku nowych sposobów obsługi klientów. W efekcie aż 66 proc. dyrektorów finansowych z tego sektora twierdzi, że ich przedsiębiorstwa przygotowują się już do funkcjonowania w rzeczywistości postpandemicznej" - wskazała specjalistka.

Jej zdaniem znaczenie ma również wielkość firmy. Niemal jedna czwarta dyrektorów finansowych z przedsiębiorstw o rocznych przychodach do 100 mln euro twierdzi, że nadal znajdują się w fazie "reagowania" - zwrócono uwagę w raporcie. Takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 6 proc. dyrektorów finansowych z firm o rocznych przychodach w wysokości miliarda euro lub więcej.

Z badania wynika, że większe nadzieje z kolejnymi 12 miesiącami wiążą dyrektorzy finansowi spoza Polski. W regionie Europy wzrostu przychodów w swoich firmach oczekuje 77 proc. ankietowanych, w Polsce zaś - 45 proc.

Nieco ponad jedna piąta badanych w kraju spodziewa się spadku przychodów, tymczasem w regionie odsetek ten wynosi 11 proc.

Aż 56 proc. respondentów z Polski uważa, że przychody ich firm są już na takim poziomie, jak przed kryzysem (lub wyższym). W regionie natomiast twierdzi tak nieco ponad 40 proc. dyrektorów finansowych.

Ankietowani nadal obawiają się osłabienia popytu i ogólnego stanu gospodarki - wynika z badania. Niepewność jest według Deloitte nieco mniejsza, niż jesienią ubiegłego roku, ale ponad jedna trzecia badanych w Polsce i aż 65 proc. w regionie uważa, że obecny poziom niepewności gospodarczej i finansowej jest wysoki lub bardzo wysoki.

Pomimo takich odpowiedzi, gwałtowny wzrost odnotowały plany inwestycyjne - zauważyła firma Deloitte. "Prawie połowa dyrektorów finansowych w Europie planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a tylko 14 proc. planuje ich zmniejszenie" - czytamy w raporcie. Oznaki poprawy wykazują również perspektywy zatrudnienia.

Jak napisano, "prawie jedna czwarta dyrektorów finansowych w Europie i jedna trzecia w Polsce spodziewa się zwiększenia zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy". Deloitte podkreśliło, że prognoza ta jest również pozytywna w branżach, które pandemia dotknęła najbardziej i zmusiła do redukcji liczby pracowników, takich jak np. turystyka.

Jednym z największych problemów deklarowanych przez respondentów z jednej trzeciej krajów objętych ankietą, w tym z Polski, jest niedobór wykwalifikowanej siły roboczej. Jesienią, jak przypomniała firma Deloitte, sytuacja taka miała dla porównania miejsce tylko w jednym kraju.