Obecne perspektywy gospodarcze na świecie są coraz lepsze, powoli powracając do stanu sprzed pandemii Covid-19. Oczekiwania na przyszły rok są o 2 pkt proc. niższe niż przed pandemią w 2019 r., gdy 52 proc. badanych oczekiwało poprawy.

Oczekiwanie wzrostu gospodarczego

Największe oczekiwania wzrostu światowej gospodarki odnotowano na rynkach wschodzących. W Indiach 85 proc. badanych oczekuje poprawy w ujęciu rok do roku. W Indonezji i Chinach 82 proc. badanych było tego samego zdania.

Reklama

Najsłabsze perspektywy dla światowej gospodarki widzą Japończycy. Tylko 30 proc. mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni badanych przez Ipsos jest przekonanych o wzroście PKB w przyszłym roku.

Coraz bardziej optymistyczna jest w tym zakresie Europa, szczególnie widać to w Polsce, gdzie odsetek optymistów wzrósł o 20 punktów proc. (p.p.). Polska znalazła się na 10. pozycji z wynikiem na poziomie 56 proc. Kolejne kraje to: Węgry (wzrost o 15 p.p.), Holandia (wzrost o 12 p.p.) i Wielka Brytania (skok w górę o 11 p.p.).

Inflacja i stopy procentowe

Jak pokazuje badanie Ipsos, 70 proc. respondentów spodziewa się, że w 2024 r. zarówno inflacja, jak i stopy procentowe w ich kraju będą wyższe niż w 2023 r. Choć w obu przypadkach wynik jest wysoki, to jednak w obu przypadkach nastroje społeczne wykazują pewne oznaki poprawy. Odsetek respondentów, którzy spodziewają się wyższej inflacji niż w poprzednim roku, był o 5 p.p. niższy niż w poprzednim badaniu, w przypadku stóp procentowych to 4 p.p.

Spośród 34 ankietowanych krajów w 10 zaobserwowaliśmy co najmniej 10-procentową poprawę w postrzeganiu poziomu inflacji. Najbardziej nastroje poprawiły się w krajach europejskich, takich jak Polska, gdzie wynik było o 30 punktów niższy niż w poprzednim badaniu. Kolejne były Szwecja (spadek o 25 punktów), Węgry (spadek o 23 punkty), i Wielka Brytania (17 punktów niżej).

Wśród państw spoza Starego Kontynentu wyraźna poprawa nastrojów inflacyjnych widoczna była w Brazylii (19 punktów mniej niż przed rokiem) i Australii (14 punktów mniej).

Dochody i ceny

Średnio 79 proc. respondentów uważa, że ceny w ich kraju będą rosły szybciej niż dochody ludzi, podczas gdy przeciwne zdanie miało tylko 15 proc. badanych.

Najbardziej wzrostu cen powyżej dochodów obawiają się mieszkańcy RPA (91 proc. wskazań). W Portugalii odsetek ten był na poziomie 90 proc. Na trzecim miejsc był Singapur (89 proc.).

Na drugim krańcu zestawienia znalazły się Japonia (54 proc.), Chiny (63 proc.) i Brazylia (65 proc.). Kolejnym krajem z najmniejszymi obawami dotyczącymi relacji dochodów do rosnących cen była Polska. Nad Wisłą 67 proc. respondentów wyraziło obawy, że poziom wzrostu ich dochodów nie będzie nadążał za rosnącymi cenami.