Oczekiwana liczba dzieci na kobietę prawdopodobnie spadła w tym roku do 0,72 i prawdopodobnie będzie nadal spadać do 2025 r., kiedy to ma osiągnąć 0,65, podał koreański urząd statystyczny w czwartek w swoich najnowszych prognozach populacji. Obecnie Korea Południowa ma już najniższy na świecie współczynnik dzietności wynoszący 0,78 w 2022 r.

Czarne prognozy

Obecne projekcje przedstawiają dużo ciemniejszy obraz trendów demograficznych w Korei Południowej, niż przewidywano dwa lata temu. Wtedy władze prognozowały, że współczynnik dzietności w 2024 r. osiągnie najniższy poziom 0,7, po czym ponownie wzrośnie.

Reklama

Niska dzietność to poważne zagrożenie dla przyszłości gospodarczej Korei Południowej, bo grozi zmniejszeniem siły roboczej i spowolnienia konsumpcji. W przypadku Korei Południowej ma też wydźwięk militarny, bo rzuca długi cień na bezpieczeństwo narodowe, poprzez zmniejszenie liczbę mężczyzn, którzy mogą dołączyć do wojska w celu przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Korei Północnej.

ikona lupy />
Korea Południowa spodziewa się dużego spadku liczby ludności w ciągu najbliższych pięciu dekad / Bloomberg

Korea jak Titanic

Na początku tego miesiąca kandydatka na ministra finansów Choi Sang-mok porównała zagrożenia demograficzne Korei Południowej do góry lodowej, która zatopiła Titanica, mówiąc, że jest już za późno, aby odwrócić tę tendencję wyłącznie poprzez współczynnik dzietności.

Czytaj również: Dobre wieści dla właścicieli domów. Kiedy można nie płacić podatku od nieruchomości?

Jak dotąd rząd skupiał się na wskaźniku urodzeń. Środki wprowadzone w celu zachęcenia do większej liczby urodzeń obejmują potrojenie miesięcznych zasiłków i obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych dla rodziców. Decydenci szukają obecnie sposobów radzenia sobie ze starzejącym się społeczeństwem, próbując uporać się z rzeczywistością, w której odwrócenie trendu demograficznego zajmie dziesięciolecia.

Korea Południowa się kurczy

Najnowsza prognoza koreańskiego urzędu statystycznego przewiduje, że populacja w 2072 r. wyniesie 36,2 mln, co oznacza spadek o 30 proc. w porównaniu z obecnymi 51,7 mln, mimo że współczynnik dzietności może nieznacznie wzrosnąć do 0,68 w 2026 r. Oczekuje się, że począwszy od 2025 r., liczba ludności będzie spadać co roku.

Za niechęć Koreańczyków do posiadania dzieci obwinia się wiele czynników. Pierwszym z nich są wysokie koszty mieszkania czy konkurencja w edukacji dzieci.