Ukończenie 25, 30 czy 40 lat dla wielu może być doświadczeniem trudnym. Myśli o starzeniu się i nieuchronnej śmierci trudno w takiej sytuacji odpędzić od siebie. I to mimo ogromnej przemianie społecznej, jaka dokonała się w ciągi ostatnich 30-40 lat. Kilka dekad temu 35-latki uważane były za panie w średnim wieku, a telewizyjny "Czterdziestolatek" z perspektywy współczesnych widzów jest po prostu starszym panem.

Obecnie przekroczenie 50-tki nie oznacza przejścia "na wcześniejszą emeryturę od życia", a wiele kobiet i mężczyzn wygląda i czuje się lepiej niż ludzie o połowę od nich młodsi. Osoby 50+ dbają o zdrowie, regularnie ćwiczą i jedzą zdrowo, korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej. I wciąż przesuwają granicę "starości".

Ile przeciętnie może żyć człowiek?

Reklama

Okazuje się, że naukowcom udało się to ustalić dzięki badanom przeprowadzonym przez holenderskich statystyków z uniwersytetów Erasmus w Tilburgu i Rotterdamie. Naukowcy sprawdzali wiek, w jakim w Holandii w ciągu 30 lat poprzedzających 2017 r. zmarło 75 000 osób.

Co ciekawe, w swoich ustaleniach nie skupili się na oczekiwanej długości życia. Zamiast tego badacze szukali odpowiedzi na pytanie, jak długo może żyć pojedyncza osoba, jeśli dba o siebie, a jej życie nie zostało przerwane przez chorobę lub wypadek.

Po zebraniu interesujących ich danych naukowcy ustalili, że maksymalna długość życia danej osoby może przekroczyć dziewięćdziesiąt lat. Komentując wyniki, profesor John Einmahl, jeden z trzech naukowców prowadzących badanie, powiedział AFP: „Ludzie żyją średnio dłużej, ale najstarsi z nas nie starzeją się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Z pewnością jest tu jakaś bariera. (…) Niemniej jednak maksymalna granica się nie zmieniła”.

Maksymalna granica wieku dostępna niewielu

Jednocześnie badacze uznali, że jest mało prawdopodobne, aby przeciętny człowiek przekroczył wiek 115 lat. Przy okazji potwierdzili po raz kolejny, że kobiety żyją nieco dłużej niż mężczyźni. Podczas gdy maksymalna długość życia kobiet wynosiła 115,7 lat, oszacowano, że mężczyźni osiągają maksymalny wiek 114,1 lat.

Pomimo ustaleń badaczy Einmahl przyznał, że zdarzają się przypadki, gdy ludzie przekraczają normy i żyją dłużej niż sugerowana maksymalna długość życia. Najstarszym mężczyzną kiedykolwiek potwierdzonym w Księdze Rekordów Guinnessa był Japończyk imieniem Jiroemon Kimura, który dożył 116 lat.

Rekordzistki

Na początku ubiegłego roku francuska zakonnica siostra André zmarła w wieku 118 lat. Po jej śmierci Księga Rekordów Guinnessa uznała urodzoną w USA Marię Branyas Morerę za najstarszą żyjącą osobę na świecie (115 lat).

W 2019 roku Morera przeprowadziła wywiad, w którym swoją długowieczność przypisała „uporządkowanemu życiu, które jest bardzo przyjemne społecznie… dobremu życiu, bez ekscesów”. Morera urodziła się 4 marca 1907 roku w San Francisco w Kalifornii i w 1914 roku przeniosła się do Katalonii.

źródło: unilad.com