Nasze szacunki wskazują, że w sumie zasoby złota w posiadaniu banku centralnego zwiększyły się do 9,6 mln uncji, czyli niemal 300 ton.

Dlaczego NBP kupuje złoto?

Od początku roku NBP zwiększył zapas złota o 2,3 miliona uncji. Powód? Jeszcze przed rozpoczęciem drugiej kadencji w fotelu prezesa NBP Adam Glapiński zapowiedział, że zwiększy zasoby złota o 100 ton. Tegorocznymi zakupami zrealizował już ponad dwie trzecie tej obietnicy.

Reklama

Złoto monetarne w posiadaniu NBP miało w końcu lipca wartość 18,8 mld dol. Stanowiło 10,4 proc. oficjalnych aktywów rezerwowych banku centralnego. W przeliczeniu na krajową walutę złoto należące do banku centralnego miało wartość 75,3 mld zł.

Stabilność finansowa

Rezerwy walutowe mają służyć przede wszystkim zapewnieniu stabilności finansowej gospodarki. Dlatego pieniądze są inwestowane w bezpieczne i płynne, czyli takie, które można szybko sprzedać, aktywa.

Powinny jednak również przynosić dochód. Od początku tego roku złoto na światowych rynkach podrożało o ponad 6 proc. Obecnie kosztuje nieco ponad 1,9 tys. dol. za uncję. Pod względem stopy zwrotu od początku roku złoto wypada najlepiej z głównych metali. Spośród metali szlachetnych srebro potaniało o 2,2 proc. a platyna o 15 proc. Zwyżce cen złota sprzyja opinia, że kupowanie go jest sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją.