"Zaczęliśmy z pełną blokadą funduszy unijnych, zarówno strukturalnych jak i KPO, a jesteśmy w punkcie gdzie 600 mld zł jest do inwestowania i to inwestowanie już się dzieje" - podsumowała pierwsze 100 dni działania podległego jej resortu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jak podkreśliła szefowa resortu, już trzeciego dnia jej urzędowania wysłany został wniosek do Komisji Europejskiej o pierwszą płatność z KPO w wysokości 31 mld zł. "Zaczęły się negocjacje i była to ciężka praca ministrów z różnych resortów - ponad 30 spotkań roboczych" - powiedziała Nałęcz-Pełczyńska.

Zwroty dla samorządów

Reklama

Minister wskazała, że do sukcesów MRiPR należy również zaliczyć uzyskanie refinansowania projektów samorządowych w wysokości 3 mld zł z Funduszu Spójności i wypłacenie pieniędzy beneficjentom.

Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że trwają intensywne prace nad zmianami w KPO, a rząd musi się uporać z nadrobieniem dwuletniego opóźnienia. "Poprzedni rząd zostawił nam wiele +prezentów+ (...). Zostały zobowiązania dotyczące podatku, który Polacy mieli płacić od samochodów spalinowych. Nie ma zgody na takie rozwiązania" - stwierdziła. Według minister ludzie powinni być zachęcani do kupowania samochodów elektrycznych, a nie karani za to, że jeżdżą pojazdami spalinowymi, bo na takie ich dzisiaj stać.

Rewizja KPO

Jak zaznaczyła minister Pełczyńska-Nałęcz, opracowanie rewizji KPO wymagało wspólnego działania MRiPR ze wszystkimi pozostałymi resortami. Wyznaczone zostały trzy fundamentalne kierunki rozwoju: bezpieczeństwo żywnościowe, na które zostanie przeznaczone dodatkowo 2,5 mld zł, elektrownie wiatrowe - 21 mld zł więcej oraz projekty ekologiczne związane z Zielonym Ładem - z finansowaniem zwiększonym o 14 mld zł.

Ministerstwo przedstawiło również najważniejsze działania, którymi będzie się zajmować w najbliższych miesiącach. Przede wszystkim dotyczyć one będą rozdysponowania środków, które zostaną przekazane Polsce na realizację KPO. "Odkręcamy maksymalnie kurki, żeby finansować te inwestycje, które już są gotowe. Uruchomimy m.in. chyba najbardziej oczekiwany projekt przez samorządy: zieloną transformację miast" - poinformowała Pełczyńska-Nałęcz.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Z Funduszu Spójności na lata 2021-2027 Polska otrzyma ponad 340 mld zł (76 mld euro).

gkc/ mmu/