"Trwa rozmowa doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej prezydentów Polski oraz Stanów Zjednoczonych" - podał w piątek po południu na Twitterze BBN.

Jak napisano, w rozmowie udział biorą: doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Według BBN tematem rozmowy jest m.in. współpraca bilateralna i międzynarodowa Polski i Stanów Zjednoczonych.

Doradcy prezydentów polski i USA o współpracy dwustronnej, NATO i energii

Reklama

Współpraca w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa między Polską i USA, a także w ramach NATO, sytuacja w Afganistanie, na Ukrainie i Białorusi, a także polityka energetyczna były tematami rozmów prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej Polski i Stanów Zjednoczonych – poinformowała kancelaria prezydenta.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch rozmawiali w piątek z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Jake’iem Sullivanem. Jak poinformowała kancelaria prezydenta RP, rozmowa odbyła się z inicjatywy amerykańskiej.

"Obie strony bardzo wysoko oceniły stan stosunków polsko-amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa, obronności i podkreśliły kluczowe znaczenie sojuszu między oboma krajami" - przekazała KPRP. "Kilkudziesięciominutowa rozmowa dotyczyła m.in. współpracy strategicznej między Polską i USA, sytuacji w Afganistanie, wsparcia dla Ukrainy i sił demokratycznych na Białorusi oraz współpracy polsko-amerykańskiej w ramach OECD. Omawiano również kwestie energetyczne, w tym dotyczące gazociągu Nord Stream 2" – dodano w komunikacie.

Jak powiedział w TVP Info szef BBN, rozmowa dotyczyła także relacji transatlantyckich i współpracy wojskowej w ramach NATO, również w kontekście zaplanowanego na przyszły tydzień w Brukseli spotkania narodowych doradców ds. bezpieczeństwa państw NATO. Soloch dodał, że wraz z Kumochem przedstawili stronie amerykańskiej stanowisko w sprawie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.