Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali wejść do Sejmu z posłami PiS, ale Straż Marszałkowska zamknęła przed nimi drzwi.

"Zaczęły się rządy autorytarne, posłowie nie mogą wejść do Sejmu" - powiedział Maciej Wąsik. "To miał być otwarty, przyjazny Sejm, a jest wielkie oszustwo" - dodał.

Reklama

Obecność Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika podczas obrad oraz ich status posłów od dłuższego czasu budziła kontrowersje. "Jestem posłem, zamierzam stawić się na posiedzenie Sejmu i wykonywać swój mandat" - zapowiedział we wtorek Mariusz Kamiński. "Sąd Najwyższy wydał wyrok unieważniający decyzję marszałka Szymona Hołowni zgodnie z procedurą odwoławczą, więc jestem posłem, zamierzam stawić się na posiedzenie Sejmu i wykonywać swój mandat" - podkreślił. Dodał, że zarówno on, jak i Maciej Wąsik, mają demokratyczne mandaty do tego, by zasiadać w parlamencie.

Tymczasem rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek powiedziała we wtorek, że "jeżeli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy nie są już posłami, będą chcieli wejść do Sejmu jako byli posłowie, to do niego wejdą - na galerię; na pewno nie na posiedzenie plenarne."

Harmonogram prac Sejmu 7, 8 i 9 lutego 2024 r.

Aktualny harmonogram prac Sejmu wygląda następująco:

  • Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej; - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Arkadiusz Iwaniak.
  • Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki.
  • Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla rodziny, nie dla gender - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marek Jurek.
  • Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Krzysztof Kasprzak.
  • Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mateusz Wagemann.
  • Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Robert Bąkiewicz.
  • Informacja Ministra Infrastruktury o skutkach stosowania ustawy – Prawo wodne wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - wystąpienia Ministra Infrastruktury oraz posła Piotra Głowskiego.
  • Przedstawienie przez Radę Ministrów dokumentu: „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.” wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury - wystąpienia Ministra Infrastruktury oraz poseł Krystyny Sibińskiej.

Przewidziano także pytania w sprawach bieżących.

Posiedzenie Sejmu - gdzie oglądać transmisję?

Transmisja z posiedzenia Sejmu w środę (7 lutego 2024) jest dostępna m.in. na stronie internetowej Sejmu RP oraz na kanale YouTube Sejmu RP.