ETPC z siedzibą w Strasburgu otrzymał skargi od pięciu polskich par z Łodzi, Krakowa i Warszawy, którym władze lokalne odmówiły małżeństwa, tłumacząc to tym, że prawo polskie zezwala tylko na związek mężczyzny i kobiety. Ich powództwa przed krajowym sądem zostały odrzucone.

Wspomniane pary uznały, ze są "pokrzywdzone z powodu braku oficjalnego uznania ich związku”, na przykład w sferze podatków, praw socjalnych czy praw rodzinnych – podał Trybunał w komunikacie.

ETCP przyznał im rację. Przypomniał przy okazji, że państwa-sygnatariusze Europejskiej Konwencji Praw Człowieka powinny „stworzyć ramy prawne, umożliwiające osobom tej samej płci korzystanie z uznania i odpowiedniej ochrony swojego związku poprzez małżeństwo lub inną formę związku".

Podobne orzeczenia Trybunał wydał w bieżącym roku także wobec Rosji, Rumunii, Bułgarii i Ukrainy.

Reklama

Trybunał wyszedł z założenia, że większościowe postawy społeczne w danym kraju nie mogą uzasadniać różnego traktowania ze względu na orientację seksualną.

Dodał, że "nic nie pozwala stwierdzić, że fakt zapewniania uznania i ochrony prawnej parom jednopłciowym może działać na szkodę rodzin stworzonych w sposób tradycyjny”.