Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obcięła stopy procentowe o 50 pb i m. in. stopa referencyjna wynosi od dziś 0,50 proc., a stopa depozytowa 0,00 proc.

"Tym samym Polska dołączyła do (szerokiego) klubu państw, w których wyczerpano możliwości prowadzenia konwencjonalnej polityki pieniężnej za pomocą krótkoterminowych stóp procentowych. Ewentualne dalsze cięcie o 25 pb i zawężenie korytarza wokół stopy referencyjnej będzie już działaniem kosmetycznym. Nie można go wykluczyć – komunikat po posiedzeniu zostawia otwartą furtkę" - ocenił analityk.

Dodał, że ciężar działań NBP już wcześniej przesunął się w stronę działań niekonwencjonalnych wraz z uruchomieniem programu skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym, a na środowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego "poznaliśmy kolejny akt tej sztuki".

"W komunikacie po posiedzeniu RPP znalazł się następujący fragment: NBP będzie prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa – na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Właśnie pogrubiony fragment komunikatu znalazł swoją kontynuację na wspomnianej konferencji" - zaznaczył analityk.

Wskazał, że w ramach działań antykryzysowych rząd proponuje obecnie wsparcie dla przedsiębiorstw w łącznej wysokości 100 mld zł, z czego 25 mld zł dla mikroprzedsiębiorstw, 50 mld zł dla MŚP, oraz 25 mld zł dla dużych przedsiębiorstw.

Reklama

"Środki te mają mieć formę pożyczek ukierunkowanych na zapewnienie ciągłości funkcjonowania i zachowanie stanu zatrudnienia. Spłata ma być odroczona o rok, a do 75 proc. wartości może być umorzona pod warunkiem kontynuacji działalności, utrzymania stanu zatrudnienia i wygenerowania strat na sprzedaży" - dodał.

Ocenił, że szczegóły finansowania nie są znane, ale - jak dodał - "możemy domniemywać, że kredytom udzielanym przez Polski Fundusz Rozwoju samodzielnie lub w konsorcjach z bankami komercyjnymi będzie towarzyszyć emisja obligacji przez PFR".

"Obligacje te, jako gwarantowane przez Skarb Państwa, mogą być kupowane na rynku wtórnym przez NBP w ramach tzw. „polskiego QE” (QE - ang. Quantitative easing - poluzowanie polityki pieniężnej - PAP). Jednocześnie, ten element pakietu stymulacyjnego nie zwiększy długu publicznego w rozumieniu metodyki krajowej i ESA 2010 (Europejski System Rachunków Narodowych i Regionalnych - PAP)" - dodał.

Zdaniem Bartkiewicza "skala i bezprecedensowy charakter obecnej recesji spowodowały złamanie szeregu tabu dotyczących koordynacji i granic polityki fiskalnej, pieniężnej i kredytowej". Według niego działania NBP "wpisują się w ten ogólnoświatowy trend". (PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz