Dowód osobisty to obowiązkowy dokument każdego pełnoletniego obywatela mieszkającego w Polsce. Ile ważny jest dowód osobisty?

Jak wymienić dowód?

Dowód osobisty może posiadać również osoba niepełnoletnia (np. jeśli chce podróżować za granicę, do krajów, gdzie nie jest wymagany paszport). E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Dokument taki wydawany jest od 4 marca 2019 roku. W zależności od tego, kiedy dokument został wydany, data jego ważności może być inna.

Reklama

Zazwyczaj dowód ważny jest przez 10 lat. Dlatego właśnie trzeba go wymienić, gdy kończy się termin ważności - w tym przypadku dotyczy to dokumenty wyrobione w 2013 roku. Jednak dowody dla osób niepełnoletnich mają z reguły ważność pięcioletnią.

Dowód należy także wymienić w przypadku zmiany danych osobowych (np. po ślubie), zmiany wyglądu, a także kradzieży lub zgubienia dokumentu. Wniosek o wymianę można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od tego miejsca zameldowania. To spore ułatwienie. Niestety, nie da się złożyć wniosku przez internet, gdyż konieczne jest zostawienie danych biometrycznych, czyli pozwolenie na pobranie odcisków palców.

Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

Dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie. Nie ma znaczenia, czy dokument wydawany jest po raz pierwszy, zostaje wymieniany z powodu utraty ważności czy zmiany danych.

Na dowód osobisty czeka się do 30 dni od złożenia wniosku.

Z wymianą dowodu nie warto zwlekać, bo przepisy w takiej sytuacji są bezwzględne. Za brak ważnego dokumentu tożsamości może grozić nawet 5 tys. zł grzywny, a w skrajnych przypadkach kara ograniczenia wolności.