Jak pokazują wyniki badania, na dłuższy letni pobyt poza domem w tym roku zdecydowało się ponad 65% ankietowanych. Osoby, które zrezygnowały z wakacyjnych wyjazdów, podjęły taką decyzję głównie z powodów finansowych (55%). Jednocześnie wyniki badania pokazują, że w 2023 r. Polacy wydają większe sumy na wakacyjne wyjazdy. Ponad 55% badanych twierdzi, że w tym roku przeznacza na urlop wyższą kwotę niż w roku ubiegłym. Ile dokładnie Polacy wydają na wczasy? Blisko 36% respondentów deklaruje, że płaci za wakacyjny wyjazd 1000 – 2500 zł w przeliczeniu na osobę.

Dla wielu Polaków wydatki na wakacje są dużym obciążeniem. By móc pozwolić sobie na wyjazd aż 63% respondentów oszczędza na ten cel, z czego blisko 64% deklaruje, że odkłada pieniądze na wakacje przez cały rok. Najczęściej wskazywanymi sposobami zbierania funduszy na wyjazd są: odkładanie co miesiąc wyznaczonej kwoty (w taki sposób oszczędza prawie 33% badanych), oszczędzanie podczas bieżących zakupów (23%) i rezygnacja z atrakcji, takich jak wyjście do kina czy jedzenie na mieście (14%). Również podczas organizacji wyjazdów Polacy starają się optymalizować wydatki. Blisko 60% ankietowanych korzysta w tym celu z ofert programów lojalnościowych.

Widzimy, że inflacja w znaczący sposób wpłynęła na zachowania konsumenckie Polaków. Wzrost cen spowodował konieczność bardzo przemyślanego dysponowania budżetem, ograniczania wydatków, a także szukania innych możliwości oszczędzania. Na koszty związane z wyjazdem wakacyjnym Polacy przygotowują się więc dużo wcześniej, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć odpływ pieniędzy przeznaczonych na urlopowy wypoczynek – mówi Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska.

Wyniki PAYBACK Opinion Poll wskazują, że wyjeżdżający na wakacje czuwają nad wydatkami również w trakcie trwania urlopu. 38% ankietowanych podczas wakacji realizuje przy tej okazji różne zachcianki, ale nie przekracza ustalonego wcześniej budżetu. 35% Polaków deklaruje, że stara się racjonalnie podchodzić do wydatków, nie rezygnując jednak z najważniejszych dla nich atrakcji. Największy koszt związany z wakacyjnym wyjazdem według ponad 40% badanych stanowi zakwaterowanie, a zdaniem blisko 34% - największe kwoty są przeznaczane na wyżywienie.

Reklama

Wakacje w Polsce

Prawie 51% ankietowanych zadeklarowało, że w tym roku spędzi wakacje w kraju. Co ciekawe, wśród respondentów nie ma jednomyślności co do porównania kosztów wakacji w Polsce i za granicą. 33% z nich uważa, że wyjazdy krajowe są droższe niż zagraniczne, jednak niewiele mniej, bo 32% sądzi, że wyjazdy w Polsce i za granicą są na podobnym poziomie cenowym. Tylko 8% uważa, że wyjazdy krajowe za tańsze.

Polacy, którzy na wakacje wyjeżdżają za granicę, najczęściej wybierają takie kierunki jak Turcja, Grecja oraz Egipt, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponadto, wycieczki zagraniczne w ofercie last minute są często korzystne cenowo, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność, zwłaszcza w czasach, gdy Polacy starają się bardzo rozsądnie planować wydatki. Od wielu miesięcy generujemy we Fly.pl rekordowe wyniki sprzedaży – mówi Marta Rolbiecka z biura podróży Fly.pl, partnera PAYBACK Polska.

Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w lipcu 2023 r. metodą ankiety online na grupie 708 osób. Grupa badawcza w wieku 18 - 65 lat została dobrana w sposób odpowiadający strukturze demograficznej kraju.