W piątek został zniesiony zakaz podróżowania ze Stanów Zjednoczonych, Hongkongu, Makau, Tajwanu, Albanii, Serbii i Macedonii Północnej. Podróżni nadal mogą być zmuszeni do poddania się testom lub kwarantannie.

Pierwsza lista ogłoszona 1 lipca 2020 r. obejmowała dziesięć państw, ale od tego czasu zestawienie to zmieniało się kilka razy. Ostatnio wymieniono tylko osiem krajów. Od początku listy Chiny pozostają potencjalnym nowym kandydatem pod warunkiem, że Państwo Środka postanowi otworzyć się również na podróżnych z UE. Teraz Stany Zjednoczone po raz pierwszy pojawią się na liście. Zabraknie natomiast Kanady, która została usunięta z listy w październiku 2020 r.

Kraj, który dostaje zielone światło na podróże do UE musi notować poniżej 75 nowych przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, jednocześnie liczba przypadków musi nadal wykazywać tendencję spadkową. Ponadto odpowiedź poszczególnych krajów na COVID-19 musi zostać oceniona jako solidna, a przypadek jako wiarygodny w oczach UE.

Niezbędne podróże, np. personelu medycznego oraz obywateli UE i rezydentów długoterminowych są zwolnione z przepisów, które dotyczą wszystkich 27 członków UE, krajów strefy Schengen, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu oraz Andory, San Marino, Watykanu i Monako, które formalnie nie są w strefie, ale mają otwarte granice z sąsiednimi państwami.

Z jakich państw można podróżować do UE / statista.com