Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest jednak to, że podróżny nie był w ciągu poprzednich 14 dni w żadnym kraju spoza listy.

Kilka dni temu brytyjski rząd zapowiadał, że obowiązek kwarantanny w przypadku krajów uznanych za te, w których zagrożenie epidemicznie jest niewielkie, zostanie zniesiony od 6 lipca, ale ostatecznie ten termin został przesunięty na 10 lipca. Powodem tego miały być, według brytyjskich mediów, nieporozumienia co do kształtu listy między rządem w Londynie a władzami w Edynburgu.

Ostatecznie kwarantanna została zniesiona tylko w Anglii, zaś pozostałe części Zjednoczonego Królestwa mają same przedstawić swoje listy, co biorąc pod uwagę, że nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się między Anglią a Walią czy Anglią a Szkocją, powoduje, iż takie różnicowanie w praktyce nie ma znaczenia.

Jak wcześniej zapowiadano, czynnikami decydującymi o zdjęciu obowiązku kwarantanny w przypadku przyjazdu z poszczególnych krajów miały być poziom występowania Covid-19, dynamika zachorowań i wiarygodność danych.

Reklama

Ostatecznie z obowiązku kwarantanny zwolnieni zostali przyjeżdżający z 59 terytoriów oraz wszystkich 14 brytyjskich terytoriów zamorskich. Na liście znalazło się 18 państw UE, nie licząc Irlandii, której kwarantanna w ogóle nie dotyczyła. Nie ma na niej Szwecji i Portugalii, co było spodziewane, ale też Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy, Bułgarii i Rumunii.

Poza państwami UE, z obowiązku kwarantanny zostali zwolnieni także przyjeżdżający z Norwegii, Szwajcarii, małych państw europejskich, jak Monako czy San Marino, niewielkich wysp będących popularnymi kierunkami turystycznymi, głownie na Karaibach, a ponadto m.in. Australii, Nowej Zelandii, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii czy Hongkongu.

Na liście nie znalazły się natomiast - co nie jest zaskoczeniem - USA, Rosja, Chiny, państwa Ameryki Południowej i Afryki oraz większość azjatyckich.

Jak podkreślono, lista będzie podlegać regularnemu przeglądowi i będzie zmieniania w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Jednocześnie brytyjskie MSZ wycofało w stosunku do państw z listy zalecenie, by powstrzymywać się od wyjazdów, o ile nie są one absolutnie niezbędne.

Obowiązek odbycia kwarantanny wszedł w życie 8 czerwca. Niemal wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii - zarówno jej obywatele, jak i cudzoziemcy - muszą podać adres, gdzie będą przebywać przez następne 14 dni i poddawać się kwarantannie. Władze są upoważnione do przeprowadzania niezapowiedzianych kontroli i nakładania kary na osoby, które nie przestrzegają tego obowiązku. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosi ona 1000 funtów, w Szkocji - 480.

Przeciwko kwarantannie protestowały zwłaszcza linie lotnicze i firmy turystyczne, argumentując, że dodatkowo uderzy ona w te sektory, które i tak bardzo mocno ucierpiały wskutek epidemii koronawirusa.



Po ogłoszeniu przez brytyjski rząd zniesienia od przyszłego tygodnia obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów o niskim zagrożeniu epidemicznym linie lotnicze British Airways, Ryanair i easyJet poinformowały, że wycofają pozew przeciw rządowi.Linie lotnicze najmocniej krytykowały obowiązującą w Wielkiej Brytanii od 8 czerwca kwarantannę dla przyjeżdżających. Wskazywały, że rząd brytyjski wprowadza ją w momencie, gdy większość państw europejskich takie ograniczenia znosi, zastosowano ją do przyjazdów ze wszystkich państw nie różnicując ich w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej, a także, iż jeszcze bardziej uderzy ona w branżę lotniczą, która i tak poniosła potężne straty wskutek pandemii koronawirusa.Cztery dni po jej wejściu w życie trzy największe linie lotnicze na brytyjskim rynku - brytyjskie British Airways i easyJet oraz irlandzki Ryanair - złożyły pozew przeciw rządowi w Londynie.W piątek brytyjski rząd ogłosił listę 59 terytoriów, które zostały uznane za obszary o niskim zagrożeniu epidemicznym, w związku z czym przyjeżdżający stamtąd od 10 lipca będą zwolnieni z kwarantanny. Znajduje się na niej 18 państw UE, w tym Polska, Norwegia, Szwajcaria, małe państw europejskie, jak Monako czy San Marino, niewielkie wyspy będące popularnymi kierunkami turystycznymi, głównie na Karaibach, a ponadto m.in. Australia, Nowa Zelandia, Wietnam, Korea Południowa, Japonia czy Hongkong. Dodatkowo z kwarantanny zwolnieni zostaną przyjeżdżający ze wszystkich 14 brytyjskich terytoriów zamorskich."Powszechna kwarantanna wprowadzona przez rząd brytyjski dla wszystkich wjeżdżających do Anglii była nieracjonalna i poważnie zaszkodziła gospodarce i branży turystycznej. Dzisiejsza publikacja listy krajów jest pierwszym krokiem. Czekamy na opublikowanie uzasadnienia decyzji i zniesienie kwarantanny z bezpiecznych krajów" - oświadczyły linie lotnicze w oświadczeniu, zapowiadając, że gdy to się stanie, wycofają pozew.Polecamy: USA: Zdecydowany wzrost liczby zgonów w czasie pandemii wynika ze strachu przed Covid-19