W wyemitowanej w środę po południu rozmowie na antenie Radia Katowice minister powtórzył, że sytuacja epidemiczna w woj. śląskim jest najgorsza w skali kraju – nie tylko z powodu dużej liczby nowych zakażeń.

"To nie jest jedyna zła wiadomość. Druga zła wiadomość jest taka, że niestety nie widać symptomów, żeby liczna zakażeń w najbliższym czasie miała wyhamować, bo cały czas dynamika zachorowań na Śląsku jest większa niż przeciętnie w Polsce" – zaznaczył.

Ocenił, na dłuższą metę światełkiem w tunelu są trwające w całym kraju szczepienia. Minister zapowiedział, że do woj. śląskiego trafi więcej szczepionek. "Po prostu część rezerw, którą mamy, skierujemy do szczepienia tutaj, w regionie" – powiedział.

Minister podkreślił, że w najbliższym czasie spodziewane są znacząco większe dostawy szczepionek niż dotychczas, dlatego rząd zdecydował się na zmianę modelu szczepień – rocznikami, bez definiowania specjalnych grup, i z możliwością szczepienia przez dużych pracodawców.

Niedzielski dodał, że "bardziej krótkookresowym światełkiem w tunelu" w całej Polsce jest nieco mniej zleceń na wymazy z placówek POZ, co zawsze zwiastowało zmniejszenie liczby zachorowań.

Pytany, czy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi rząd ogłosi dodatkowe obostrzenia, minister odpowiedział, że raczej nie. "Na tę chwile nie ma absolutnie podjętych decyzji" – dodał, dementując pojawiające się na ten temat fałszywe informacje.

"Ale na pewno musimy te święta niestety spędzić sami, tzn. w gronie domowników, a nie w szerszym gronie, do którego się przyzwyczailiśmy" – podkreślił, dodając, że sytuacja epidemiczna jest obecnie dużo trudniejsza niż przed rokiem i dlatego konieczne są jeszcze większe wyrzeczenia.

W woj. śląskim potwierdzono ostatniej doby 6092 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. To najwyższa dzienna liczba zakażeń w regionie od początku pandemii. Minister Niedzielski ocenił w środę, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań i hospitalizacji, pacjenci są przewożeni do innych województw. Szef resortu zdrowia brał w środę udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Katowicach.