Szef resortu zdrowia przekazał ponadto na antenie radia Skai, że państwo zamierza od 5 maja podawać 100 tys. szczepionek dziennie.

Od tego tygodnia na szczepienia preparatem AstraZeneki mogą się rejestrować osoby z młodszych grup wiekowych (30-44).

Kikilias wskazał, że prawie 115 tys. osób powyżej 30. roku życia zarezerwowało wizyty w centrach szczepień, a ponad 10 tys. otrzymało już pierwszą dawkę.

W sobotę ma ruszyć rejestracja dla osób w wieku 45-49 lat. Osoby powyżej 50. roku życia mają dostęp także do szczepionek Pfizera i Moderny.

Dotychczas licząca ponad 10 mln mieszkańców Grecja wykorzystała więcej niż 3 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19, w tym ponad 2 mln pierwszych dawek i ponad 910 tys. drugich.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że 95 proc. pacjentów na oddziałach intensywnej terapii nie zostało w pełni zaszczepionych. Według ekspertów zdrowotnych osoby powyżej 80. oraz poniżej 70. roku życia częściej nie rezerwowały terminu szczepienia bądź nie pojawiały się na szczepieniu niż osoby między 75. a 79. rokiem życia. Rząd apelował do Greckiego Kościoła Prawosławnego o pomoc w propagowaniu kampanii szczepień przeciwko Covid-19.

Jak wskazała AP, Grecja odnotowuje w ostatnich tygodniach wzrost liczby zakażeń koronawirusem oraz hospitalizacji i zgonów związanych z Covid-19. Krajowy system opieki zdrowotnej jest przeciążony. Od początku pandemii zmarły 10 242 osoby, a około 340 500 osób zakaziło się koronawirusem.