Wariant Delta odpowiada za średnio 68,3 proc. infekcji w 19 krajach Europy, podczas gdy wariant podstawowy stanowi przyczynę 22,3 proc. zakażeń - głosi wydany w Sztokholmie i Kopenhadze komunikat.

WHO i ECDC prognozują, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to Delta stanie się dominującym wariantem koronawirusa na całym świecie w ciągu kilku miesięcy i będzie się nadal szybko rozprzestrzeniać, o ile nie zostanie wyparty przez nowszy, bardziej agresywny wariant.

Dyrektor regionalny WHO dr Hans Kluge podkreślił w komunikacie, że kampania szczepień wciąż przebiega zbyt wolno, by opanować rozwój pandemii.

Szefowa ECDC dr Andrea Ammon nazwała przestrzeganie wszelkich restrykcji i środków ostrożności związanych ze wzrostem zakażeń "działaniem antylockdownowym", ponieważ pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której ponownie konieczne będzie "zamrożenie znacznych części" życia społecznego i gospodarczego.

Reklama

Komunikat podkreśla, że "podróżowanie nie jest wolne od ryzyka", a indywidualne decyzje w sprawie podróży "mają wpływ na zakończenie pandemii".