Osoby, które wcześniej zakaziły się wariantem Delta, wciąż były narażone na późniejsze zakażenie wariantem Omikron, ale z kolei ci, którzy najpierw zakazili się wariantem Omikron, byli później odporni na zakażenie wariantem Delta – wynika z ustaleń badaczy z Afrykańskiego Instytutu Badań Zdrowia w RPA pod kierownictwem Alexa Sigala. Instytut przebadał 23 osoby zainfekowane wariantem Omikron w listopadzie i w grudniu 2021 roku.

Omikron może wyprzeć Deltę

Podczas gdy Omikron jest bardziej zaraźliwy niż Delta, to z danych o hospitalizacjach i zgonach z różnych krajów, w tym z RPA, wynika, że zakażenie Omikronem powoduje łagodniejszy przebieg choroby Covid-19 niż zakażenie Deltą.

Ponadto Omikron może wyprzeć Deltę – wskazują badacze. I dodają: „Konsekwencje takiej zamiany będą zależały od tego, czy Omikron rzeczywiście jest mniej patogenny niż wariant Delta. Jeśli tak, to częstotliwość występowania ciężkich przypadków Covid-19 zostanie zmniejszona, a zakażenia mogą stać się mniej uciążliwe dla jednostek i społeczeństw”.

Reklama

Z 23 osób uwzględnionych w badaniu, 14 z nich było hospitalizowanych, ale tylko jedna osoba wymagała podawania tlenu – wyjaśniają badacze. 10 osób zostało zaszczepionych, zarówno preparatami Pfizera, jak i Johnson&Johnson, ale mimo to osoby te uległy zakażeniu Omikronem.

Omikron został również przetestowany na 18 próbkach pobranych od 14 osób wcześniej zakażonych wariantem Delta i okazało się, że Omikron był zdolny do „szerokiej ucieczki” przed przeciwciałami.

Szczyt liczby zgonów z powodu wariantu Omikron w RPA wyniósł 15 proc. tego, co odnotowano w odniesieniu do wariantu Delta, a liczba hospitalizacji wyniosła 60 proc. stanu z czasów szczytu zakażeń Deltą – wynika z danych Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w RPA.