Z 802 osób, które zmarły w wyniku Covid-19, aż 555 z nich, czyli ok. 70 proc., nie było w pełni zaszczepionych – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Singapuru Ong Ye Kung.

Z kolei wśród w pełni zaszczepionych, najwięcej zgonów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, odnotowano wśród osób, które przyjęły chiński preparat Sinovac. W przypadku tej szczepionki wskaźnik zgonów wyniósł 11 na 100 tys. osób. Niższy wskaźnik, wynoszący 7,8 zgonów na 100 tys. osób, osiągnął inny chiński preparat – Sinopharm. Nieco lepiej wypadła szczepionka mRNA Pfizera - wskaźnik zgonów na 100 tys. osób wyniósł 6,2. Najlepsze wyniki osiągnęła jednak szczepionka Moderny. Zaszczepieni tym preparatem najrzadziej umierali z powodu Covid-19, zaś wskaźnik zgonów wyniósł 1 na 100 tys. osób.

ikona lupy />
Liczba zgonów na 100 tys. mieszkańców w przypadku osób, które przyjęły określone szczepionki oraz osób niezaszczepionych. / Bloomberg

Wątpliwości co do skuteczności chińskich preparatów

Reklama

Choć singapurski minister zdrowia zastrzegł, że dane pochodzą ze stosunkowo małej próby oraz nie uwzględniono w nich takich czynników, jak wiek zaszczepionych oraz czas podania dawek, to informacje te mogą dodatkowo podważać skuteczność chińskich preparatów Sinovac i Sinopharm, które są szeroko stosowane w krajach rozwijających się. Ze wstępnych badań laboratoryjnych wynika bowiem, że szczepionka Sinovac, nawet w przypadku podania dawki przypominającej, nie jest skuteczna wobec wysoce zaraźliwego wariantu Omikron koronawirusa, który dominuje obecnie na świecie.

87 proc. populacji Singapuru w pełni zaszczepiło się przeciw Covid-19 – wynika z danych resortu zdrowia. Miasto-państwo stosowało głównie szczepionki mRNA firm Pfizer oraz Moderna.