Na konferencji prasowej w Warszawie szef MZ akcentował, że ważne jest, by pomoc dla Ukrainy była skoordynowana i miała charakter celowany.

"Intensywnie wymieniamy informacje ze stroną ukraińską na temat zapotrzebowania na krew" – poinformował szef MZ.

Zwrócił uwagę, że w Polsce było ostatnio wiele inicjatyw, by rozpoczynać akcję krwiodawstwa, ale MZ prosi o monitorowanie stanów magazynowych. "Apelujemy, by czekać na odpowiedni sygnał z naszej strony" – podkreślił.

"Oddanie krwi teraz, kiedy nie ma dużego zapotrzebowania po stronie ukraińskiej wykluczy możliwość pomagania w najbliższym czasie. Następne oddawanie będzie możliwe po dwóch, trzech miesiącach. Przygotujmy się, że pomaganie z naszej strony będzie musiało trwać dłuższy czas. Zostawmy część zasobów i możliwości" – dodał.

Reklama

Narodowe Centrum Krwi podkreśla, że Polska jest przygotowana do udzielenia wsparcia w zakresie krwi i jej składników, a wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu i zgodnie z zapotrzebowaniem.

"Na chwilę obecną stany magazynowe krwi i jej składników w całej Polsce są wystarczające. W celu racjonalnego gospodarowania zasobami krwi prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb" – informowało we wtorek NCK.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii czy laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi jest obowiązany znać język polski w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza dawcy krwi, przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i wywiadu medycznego bez udziału osób trzecich.

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania

Potrzebne są wszystkie grupy krwi. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. W odniesieniu z kolei do osocza najbardziej oczekiwane jest osocze grupy AB (tzw. uniwersalne), ponieważ można je bezpiecznie przetoczyć każdemu pacjentowi. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Grzegorz Janikowski