Według WHO finansowanie będzie wspierać globalne wysiłki na rzecz przezwyciężenia ostatnich przeszkód w zwalczaniu polio, szczepienia 370 milionów dzieci rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat i kontynuowania nadzoru nad chorobą w 50 krajach.

"Wykrycie nowych przypadków polio w tym roku w krajach, które wcześniej były wolne od tej choroby, są wyraźnym przypomnieniem, że jeśli nie osiągniemy naszego celu, jakim jest wyeliminowanie polio wszędzie, może ono pojawić się na całym świecie" – napisał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W komunikacie WHO podkreślono, że decyzja o przeznaczeniu 2,6 mld dolarów na walkę z polio jest odzewem na apel ponad 3000 naukowców i ekspertów w dziedzinie zdrowia ze 115 krajów, którzy wezwali świat do pełnego sfinansowania strategii zwalczania tej choroby po ponownym wykryciu przypadków zakażenia jej wirusem.

Dziki wirus polio występuje endemicznie tylko w dwóch krajach – Pakistanie i Afganistanie. W tym roku odnotowano jednak 29 przypadków zakażenia w innych miejscach na świecie, w tym nowe ogniska w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Wielkiej Brytanii.

Reklama

"Żadne miejsce nie jest bezpieczne, dopóki polio nie zostanie wszędzie wyeliminowane. Dopóki wirus nadal istnieje gdzieś na świecie, może się rozprzestrzeniać – także w naszym kraju. Mamy teraz realną szansę na całkowite wyeliminowanie polio i chcemy wspólnie z niej skorzystać" – powiedziała na zakończenie Światowego Szczytu Zdrowia Svenja Schulze, szefowa niemieckiego ministerstwa współpracy gospodarczej i rozwoju, które było współorganizatorem obrad.

Spośród krajowych rządów najbardziej hojne są USA, które zadeklarowały, że na walkę z polio przeznaczą 114 mln dolarów. Niemcy na ten cel chcą wyłożyć równowartość ok. 71 mln dolarów, a Francja - ponad 49 mln dol. 150 mln dolarów zaoferowała międzynarodowa organizacja Rotary International.

Polio to zakaźna choroba wirusowa, kojarzona głównie jako choroba wieku dziecięcego, ale groźna również dla młodzieży i dorosłych. Objawy to dolegliwości w układzie pokarmowym, gorączka, bóle głowy, czasem obserwuje się też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

U 1–2 proc. chorych polio może przybrać postacią porażenną, co skutkować może porażeniem mięśni, a w konsekwencji prowadzić może do niedowładów, niepełnosprawności ruchowej, paraliżu czy niewydolności oddechowej.

W Światowym Szczycie Zdrowia udział wzięli niektórzy szefowie państw, liczni ministrowie z całego świata, szefowie agencji międzynarodowych, przedstawiciele G7 i G20, Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej, a także liderzy społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego.

zm/ akl/