Rozrzutność i rosnące długi objawami choroby
Badacze z nowojorskiego Banku Rezerw Federalnych po przeanalizowaniu danych dotyczących zdolności kredytowej w USA oraz dane Medicare (amerykański odpowiednik polskiego NFZ), odkryli, że na pięć lat przed diagnozą demencji średnia ocena zdolności kredytowej danej osoby może zacząć się obniżać, a liczba opóźnień w płatnościach może wzrosnąć.
Sygnały choroby otępiennej pojawiają się z pięcioletnim wyprzedzeniem
„Szkodliwe skutki finansowe niezdiagnozowanych zaburzeń pamięci zaostrzają już i tak znaczną presję finansową, z którą borykają się gospodarstwa domowe po postawieniu diagnozy” – napisali badacze. Poza podatnością na opóźnienia w płatnościach chory we wczesnym stadium chorobyotępiennej, np.: choroby Alzheimera, może z osoby rozsądnie wydającej pieniądze stać się nagle bardzo rozrzutna, otwierać kolejne konta, na których będzie się zadłużać, aż do momentu, gdy przestanie być wiarygodna dla pożyczkodawców.
Choroba otępienna: Gdzie szukać pomocy?
Powyższe sygnały powinny zaalarmować rodzinę i przyjaciół. Szybka reakcja na pierwsze objawy choroby może ograniczyć skutki finansowej "niefrasobliwości" chorego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą i neurologiem oraz prawnikiem.
Lekarze pomogą dobrać leki, które mogą spowolnić rozwój choroby otępiennej. Prawnik podpowie, jak zabezpieczyć chorego przed skutkami pogarszających się funkcji poznawczych.