Wysoka sprzedaż Modelu 3, nieosiągalna dla żadnego innego pojazdu z napędem elektrycznym na świecie sprawiła, że Tesla stała się najcenniejszą firmą motoryzacyjną na całym globie. Potrzeba jednak trochę więcej czasu, aby stwierdzić, jak dobrze samochód Tesli poradzi sobie na rynku aut używanych, ponieważ właściciele zazwyczaj trzymają swoje nowe cztery kółka przez co najmniej kilka lat.

Witryny internetowe zajmujące się obrotem używanymi samochodami nadal mają mało ofert sprzedaży Modelu 3, a to sprawia, że nie można w pełni stwierdzić, jak używana Tesla poradzi sobie na rynku wtórnym.Jednak jak dotąd, dane są optymistyczne.

Na rynku wtórnym auta Tesla Model 3 sprzedają się jak świeże bułeczki, natychmiast po wystawieniu oferty. Należąca do TrueCar Inc. firma ALG zauważa, że obecność tych aut na rynku pojazdów elektrycznych premium ma ogromny wpływ na ten segment.

„Jeśli szukasz używanego Audi A4, masz do wyboru inne porównywalne opcje, takie jak BMW serii 3, Mercedes-Benz C-Class i Lexus IS” - mówi George Augustaitis, dyrektor ds. przemysłu motoryzacyjnego i analiz ekonomicznych w CarGurus Inc. „Jeśli szukasz Modelu 3, nie ma zamiennika”.

Wczesne modele typu plug-in, takie jak Nissan Leaf i BMW i3, traciły na wartości znacznie szybciej niż samochody konwencjonalne. Zapotrzebowanie było niskie, zasięg jazdy był ograniczony, a największym problemem była degradacja akumulatora.

Niska wartość rezydualna - czyli wartość samochodów w momencie jego odsprzedaży po kilku latach posiadania - była jednym z wielu czynników powstrzymujących szersze zastosowanie pojazdami elektrycznymi. ALG przewiduje jednak znaczną poprawę w tym zakresie. Segment samochodów elektrycznych klasy premium ma dziś najniższy wskaźnik utrzymywania się wartości aut w ciągu pierwszych 3 lat, ale eksperci z ALG prognozują, że w ciągu 36 miesięcy wskaźnik ten stanie się czwartym najlepszym.

Tesla wyłamuje się z tego schematu. Według iSeeCars.com, sprzedaż używanych aut Model 3 trwała średnio 29,3 dni od marca do czerwca. W tym czasie model 3 Tesli był najszybciej sprzedającym się używanym samochodem.

„Na rynku wtórnym wciąż nie ma zbyt wielu Tesli” - powiedział George Chamoun, dyrektor generalny ACV Auctions. Niektórzy niezależni sprzedawcy używanych samochodów nie handlują nimi, ale według Chamouna to się wkrótce zmieni. ACV sprzedał w lipcu trzykrotnie więcej Tesli w porównaniu z początkiem tego roku, a średnia liczba ofert kupna na Model 3 jest o 20 proc. większa niż w przypadku pozostałych modeli.

„Popyt przewyższa ograniczoną podaż”, powiedział Augustaitis CarGurus o Modelu 3. „Jego zakres, technologia i cena są nadal wyjątkowe”.