Według chińskiego urzędu ds. regulacji rynku, tempomat w niektórych modelach Tesli może uruchamiać się samodzielnie w trakcie zmiany biegu lub po przypadkowym dotknięciu dźwigni zmiany biegów. Powoduje to niekontrolowane przyspieszenie samochodu.

Problem dotyczy 35 665 importowanych aut Modelu 3 oraz 249 855 samochodów Modelu 3 i Modelu Y wyprodukowanych w fabryce Tesli w Szanghaju. Właściciele pojazdów będą mogli osobiście lub zdalnie pobrać bezpłatną aktualizację oprogramowania eliminującą ten problem.

Tesla rozpoczęła akcję wymiany oprogramowania w sobotę 26 czerwca. Na oficjalnym koncie spółki w jednym z najpopularniejszych chińskich serwisów społecznościowych pojawiło się oświadczenie, w którym firma zapewnia, że dostosuje się do chińskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa.

„Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie może to spowodować dla właścicieli naszych samochodów. Tymczasem Tesla będzie ściśle przestrzegać krajowych przepisów i stale poprawiać naszą automatykę bezpieczeństwa, zdecydowanie zapewniając naszym klientom najlepsze i bezpieczne wrażenia z jazdy” – poinformował producent samochodów.

Reklama

Chiny okazały się relatywnie trudnym rynkiem dla Tesli. Aż pięć chińskich urzędów regulacyjnych podważało jakość produkowanych w Szanghaju samochodów Model 3. Być może przełożyło się to w kwietniu na 27 proc. spadek sprzedaży samochodów Tesli do poziomu 26 000 sztuk miesięcznie. W tym samym czasie chińscy producenci pojazdów elektrycznych, tacy jak Nio (NIO), Xpeng i Li Auto, odnotowali poprawę sprzedaży swoich aut, podał China Passenger Car Association.