Nowa jednostka zajmie się rozwojem i produkcją zautomatyzowanych i wspomaganych systemów jazdy dla Chin, łącząc wiele funkcji na jednym chipie, co pozwoli na obniżenie kosztów i zmniejszenie zużycia energii – zapowiedział w czwartek Volkswagen. Technologia, która dzięki temu powstanie, będzie przeznaczona tylko dla pojazdów elektrycznych Volkswagena, które są sprzedawane w Chinach. W zamyśle firmy pozwoli to przyspieszyć innowacje na chińskim rynku, gdzie konsumenci coraz częściej decydują się na wybór lokalnych marek aut elektrycznych.

Spółka joint venture “umożliwi nam dostosowanie naszych produktów i usług jeszcze szybciej i w bardziej spójny sposób do potrzeb naszych chińskich klientów” – powiedział Ralf Brandstaetter, który jest szefem Volkswagena w Chinach. Połączenie sił z Horizon Robotics pomoże “napędzić pozycjonowanie naszego biznesu w Chinach” – dodał.

60 proc. udziałów dla Cariad

60 proc. udziałów w nowej spółce joint venture obejmie firma Cariad, będąca spółką zależną Volkswagena i zajmująca się oprogramowaniem. Transakcja ma zostać zakończona w przyszłym roku. Cariad próbuje wyjść na prostą po tym, jak problemy z oprogramowaniem zahamowały w ubiegłym roku wypuszczenie nowych modeli, w tym elektrycznego Porsche Macan. W szczytowym momencie problemów ze stanowiska odszedł dyrektor wykonawczy Volkswagena Herbert Diess. Jego miejsce zajął Oliver Blume.

Reklama

Z kolei chiński Horizon Robotics posiada technologię, która może być zainstalowana we wszystkich urządzeniach, począwszy od samochodów, a skończywszy na głośnikach. Firma już teraz, jak wynika z informacji na jej stronie internetowej, zalicza Audi i Volkswagena do swoich partnerów. W ramach umowy Volkswagen obejmie udziały w Horizon, uzyska miejsce w zarządzie i zainwestuje w stworzenie spółki joint venture.

Trudny czas na rynku chipów

Decyzja Volkswagena, aby rozpocząć produkcję zaawansowanych chipów w Chinach dla lokalnych modeli aut, pojawia się w momencie głębokich wstrząsów na globalnym rynku chipów. USA przedstawiły w piątek ograniczenia dotyczące współpracy z Państwem Środka, które mają pozbawić Chiny możliwości rozwoju najbardziej zaawansowanych chipów i utrudnić wyposażanie w te technologie chińskiego wojska.