W gronie miast wojewódzkich najtańsza byłaby Zielona Góra wyceniona na 9,4 mld zł.

Jak oszacował amerykański portal Redfin, najbogatszy człowiek świata (Bill Gates) mógłby kupić wszystkie domy i mieszkania w Bostonie wydając na ten cel 76,8 mld dolarów, czyli równowartość ponad 230 mld złotych. Na ile wycenić można wszystkie „cztery kąty” nad Wisłą? Sprawdził to Lion’s Bank.

Polecamy: Deweloperzy testują Polaków – sprzedają im coraz mniejsze mieszkania

Wal-Mart wart więcej niż stołeczne mieszkania

Pod uwagę wzięliśmy dwie informacje – przeciętną cenę transakcyjną mieszkań używanych (dane NBP) oraz dane GUS na temat powierzchni nieruchomości mieszkalnych w poszczególnych miastach wojewódzkich. Wynika z nich, że wartość wszystkich mieszkań w Warszawie, a jest ich ponad 870 tysięcy, wynosi prawie 351 mld złotych. To o 26 mld zł więcej, niż zapisane na ten rok wydatki budżetowe. Jest to też o ponad 110 mld zł więcej niż stan posiadania Billa Gatesa. Aby wykupić wszystkie nieruchomości mieszkaniowe w stolicy niezbędne byłoby połączenie majątków członków rodziny Waltonów - właścicieli sieci sklepów Wal-Mart. Wartość ich majątku szacuje się na 154,8 mld dolarów, czyli około 470 mld złotych, co z nawiązką wystarczyłoby, aby kupić wszystkie mieszkania i domy w Warszawie.

Reklama

Na kolejnych miejscach, pod względem wartości domów i mieszkań, są: Kraków, Wrocław i Poznań. Wszystkie nieruchomości w tych lokalizacjach można wycenić odpowiednio na 112, 102 i 80 mld złotych.

Co ciekawe na trzecim miejscu uplasowała się Łódź. Może to być o tyle zaskakujący wynik, że pod względem ceny metra kwadratowego Łódź zajęłaby miejsce pod koniec stawki. To jednak wielkość tego miasta (trzecie pod względem liczby ludności w Polsce) powoduje, że wartość domów i mieszkań oszacować można na 64 mld złotych.

Na końcu tego zestawienia znajduje się w Zielona Góra. Relatywnie przystępna cena nieruchomości (średnio niecałe 3 tys. zł za m kw.) i najniższa wśród badanych miast powierzchnia mieszkań daje Zielonej Górze ostatnie miejsce w rankingu z wartością wszystkich nieruchomości mieszkalnych na poziomie 9,4 mld zł. To mniej niż majątek najbogatszego Polaka (wg magazynu Forbes Jan Kulczyk posiada majątek wart 11,3 mld zł).

Czytaj też: Ceny nieruchomości na świecie rosną coraz szybciej

Niestety wzięte pod uwagę dane nie pozwalają na oszacowanie wartości nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu, ponieważ dla tych miast wojewódzkich NBP nie publikuje informacji o cenach transakcyjnych. Z drugiej strony dostępne są dane dla Gdyni, która co prawda nie ma statusu miasta wojewódzkiego, ale jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.
Bartosz Turek, Lion’s Bank

Wartość nieruchomości mieszkaniowych w wybranych miastach / Media