Z szacunków Natalii Peiro z kierownictwa hiszpańskiego Caritasu wynika, że od czasu wybuchu epidemii koronawirusa liczba osób ubiegających się o pomoc ze strony tej instytucji zwiększyła się o 77 proc. Przedstawicielka organizacji kościelnej wyjaśniła, że zwiększeniu uległa też liczba osób, którym w ciągu ostatnich trzech miesięcy pomogła Caritas – o 57 proc.

“Jedna na cztery osoby, którym w tym okresie udzieliliśmy pomocy, to wnioskujący o wsparcie Caritas po raz pierwszy w życiu” - wyjaśniła Peiro na konferencji prasowej w Madrycie.

Wskazała, że około 33 proc. obywateli zgłaszających się o pomoc materialną w okresie epidemii stanowiły dotychczas osoby młode.

Od maja dziennik “El Pais” oraz agencja Europa Press wskazują na rosnący w dużych hiszpańskich miastach fenomen długich kolejek po żywność spowodowanych kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

Z szacunków wydawanej w Madrycie gazety wynika, że w samej tylko stolicy Hiszpanii w kolejkach po wydawaną bezpłatnie żywność ustawia się codziennie przed budynkami instytucji charytatywnych ponad 100 tys. osób.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/