Wśród członków prezydium zwraca uwagę obecność Aleksijewicz, białoruskiej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która często zabiera głos na tematy polityczno-społeczne i jest krytykiem obecnych władz Białorusi.

W prezydium zasiądą również współpracowniczka Cichanouskiej, przedstawicielka sztabu niezarejestrowanego kandydata w wyborach Wiktara Babaryki Maryja Kalesnikawa, prawnik Cichanouskiej Maksim Znak, a także Wolha Kawalkawa z jej sztabu.

Kolejna osoba to były dyplomata i minister kultury, a do poniedziałku dyrektor Teatru im. Janki Kupały Paweł Łatuszka. Został on zwolniony za poparcie protestów przeciwko fałszerstwom wyborczym.

Członkiem prezydium został również robotnik z mińskiej fabryki traktorów Siarhiej Dyleuski, wytypowany przez pracowników na ich reprezentanta. Siódmą osobą jest Lilija Ułasawa, mediatorka międzynarodowa.

Reklama

Utworzenie Rady Koordynacyjnej, jako platformy społecznej do zorganizowana pokojowego procesu przekazania władzy w ramach przepisów białoruskiego prawa, zainicjowała przebywająca za granicą Cichanouska.

Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki Rada to projekt mający na celu przejęcie władzy na Białorusi.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ fit/ ap/