W Wilnie, Moskwie i Kijowie Biegun będzie rozmawiał z "przedstawicielami wysokiego szczebla w celu omówienia szeregu problemów regionalnych i międzynarodowych" - podano w komunikacie.

W czwartek w Wiedniu spotka się ze swoimi odpowiednikami w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), aby omówić kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym i prawami człowieka.

Według informacji podanych w sobotę przez zespół Swiatłany Cichanouskiej, kandydatki w niedawnych wyborach prezydenckich na Białorusi, Biegun ma się z nią spotkać w poniedziałek w Wilnie. Agencja Reutera komentuje to jako podejmowaną przez Waszyngton próbę znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu wynikłego po wyborach prezydenckich na Białorusi, które zapobiegłoby rosyjskiej interwencji w tym kraju.

"Mądre posunięcie ze strony sekretarza stanu Mike'a Pompeo, aby wysłać Steve'a Bieguna do Europy/Rosji w celu omówienia (kwestii) Białorusi. Biegun zna Rosję, jest szanowany w Europie, pracował w International Republican Institute (IRI)", waszyngtońskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz demokracji - skomentował na Twitterze były ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji w latach 2012-14, Michael McFaul.

W komunikacie Departamentu Stanu nie wspomniano o Białorusi.(PAP)

baj/ akl/

arch.